Hasselblad świętuje lądowanie na Księżycu. Zobacz notatkę prasową

Hasselblad świętuje lądowanie na Księżycu. Zobacz notatkę prasową

Hasselblad świętuje lądowanie na Księżycu. Zobacz notatkę prasową
Źródło zdjęć: © Zdjęcie w domenie publicznej © Buzz Aldrin / NASA
Marcin Watemborski
03.07.2019 12:18, aktualizacja: 03.07.2019 14:23

20 lipca 2019 roku będziemy świętowali 50-lecie lądowania na Księżycu. Podczas misji Apollo 11, Neil Armstrong, Edwin Aldrin i Michael Collins mieli do dyspozycji aparaty marki Hasselblad. Oczywiście szwedzki producent jest z tego dumny i nie ma w tym nic dziwnego. Zobaczcie, jak wyglądała oficjalna informacja prasowa po dostarczeniu zdjęć.

Misja Apollo 11 miała ogromne znaczenie dla podboju kosmosu. 20 lipca 1969 roku łazik wylądował na terenie Mare Tranquillitatis, czyli Morza Spokoju. Jest to morze księżycowe, położone wewnątrz basenu uderzeniowego Tranquillitatis. Dopiero następnego dnia, 21 lipca, Neil Armstrong postawił stopę na srebrnym globie.

Na wyposażeniu astronautów były dwa aparaty: Hasselblad Data Camera (HDC) oraz Hasselblad Electric Camera (HEC). Pierwszy z nich był wyposażony w obiektyw Zeiss Biogon 60 mm f/5.6 oraz magazyn na taśmę o szerokości 70 mm z perforacją. Był on przyczepiony na wysokości klatki piersiowej Armstronga. Hasselblad Electric Camera miał doczepiony obiektyw Zeiss Planar 80 mm f/2.8.

Buzz Aldrin z Hasselbladem.
Buzz Aldrin z Hasselbladem.© © Zdjęcie w domenie publicznej / NASA

Kiedy astronauci wracali na Ziemię, zostawili oba aparaty na powierzchni Księżyca. Były to pierwsze 2 z 12 Hasselbladów, dla których zimna powierzchnia srebrnego grobu stałą się miejscem spoczynku.

Hasselblad Electric Camera
Hasselblad Electric Camera

W oficjalnej notce prasowej a 1969 roku możemy przeczytać:

Najbardziej dramatyczna i sensacyjna podróż odkrywcza w historii ludzkości została zakończona sukcesem. Tego dnia, który nosi imię naszego naturalnego satelity, (Monday – poniedziałek; Moon – Księżyc) w poniedziałek 20 lipca 1969 roku, amerykański łazik o pseudonimie ”Orzeł” z astronautami Neilem A. Armstrongiem i Edwinem (Buzzem) Aldrinem Jr. na pokładzie, wylądował w Morzu Spokoju na Księżycu. Ponad nimi, na orbicie, czekał Michael Collins w statku-matce ”Columbia” na powrót swoich kolegów.

Oryginalny tekst notki prasowej znajdziecie poniżej:

Producent ma więcej planów związanych z uczczeniem 50 rocznicy lądowania na Księżycu. Co jakiś czas na stronie Hasselblad in Space będą pojawiały się nowe treści. Póki co, zachęcamy was do obejrzenia zdjęć z misji Apollo 11 oraz zapoznania się z różnymi teoriami spiskowymi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)