Hipnotyzujące piękno reakcji chemicznych. Ten film to prawdziwe naukowe dzieło sztuki

Scott Portingale ukazał mikroskopijny świat przemian chemicznych jako wspaniałe dzieło sztuki.
Scott Portingale ukazał mikroskopijny świat przemian chemicznych jako wspaniałe dzieło sztuki.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Scott Portingale
Marcin Watemborski

10.01.2023 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Matka Natura jest piękna pod każdą postacią. Przyroda zachwyca nas swoim urokiem nie tylko w formie zachwycających krajobrazów czy zwierząt, ale również tego, co niewidoczne gołym okiem. To właśnie mikroskopijne dzieła sztuki świata chemii stały się przedmiotem twórczości Scotta Portingale’a.

Na pewno każdy z was pamięta lekcje chemii, gdy nauczyciel pokazywał efekty różnych reakcji chemicznych, lecz zapewne nigdy nie przyglądaliście się im tak dokładnie pod mikroskopem. Spokojnie, nic straconego. Z pomocą przybywa Scott Portingale, który połączył światy sztuki i nauki. Zanim obejrzycie poniższy film, rozsiądźcie się wygodnie, załóżcie słuchawki i włączcie go na pełnym ekranie.

Nagranie Scotta o tytule "Chemical Somnia" pokazuje różne reakcje chemiczne – są to zarówno zdjęcia, jak i filmy, które przeplatają się w rytm muzyki napisanej przez tureckiego kompozytora Gorkema Sena. Montaż odbywa w tym dziele kluczową rolę, ponieważ to on nadaje rytmu zmieniającym się, kolorowym ekranom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cały klip wygląda jak nie z tego świata. Połączenie szybkich i wolnych ujęć oraz odczynników tańczących w rytm muzyki po prostu zniewala. To uczta dla każdego miłośnika wielobarwnych abstrakcyjnych filmów. Gdy dodatkowo uświadomimy sobie, że cały ten spektakl rozgrywa się na zaledwie kilku centymetrach kwadratowych, malutki świat od razu rośnie w oczach.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)