Hipnotyzujące ujęcia z głębi oceanu pokazują piękno nieznanej fauny
Dzięki nurkom i biologom morskim możemy poznać wiele interesujących zwierząt i zobaczyć je niemal na własne oczy. Niektóre z nich wyglądają jak przybysz z kosmosu, inne jak kolorowe kwiaty. Zobaczcie sami.
Filmik, który obejrzycie został nagrany przez Instytut Oceaniczny Schmidta za pośrednictwem bezzałogowej łodzi podwodnej. Jej zadaniem było zbadanie kanionów Ningaloo znajdujących się na dnie Oceanu Indyjskiego. Robot spędził w głębinach łącznie 180 godzin, podczas których nagrał wiele interesującego materiału, w tym aż 30 nowych gatunków zwierząt.
Łódź ROV, czyli zdalnie sterowany pojazd o nazwie SuBastian, może maksymalnie zejść na głębokość 4500 metrów pod poziomem morza. Zostały w nim zastosowane rozwiązania technologiczne, które mimo niskich temperatur i ogromnego ciśnienia pozwalają nagrywać wideo w rozdzielczości 4K. Urządzenie umożliwia naukowcom tym samym poznanie dotychczas niewidzianych przez nikogo części dna oceanicznego.
Illuminating Biodiversity of the Ningaloo Canyons - 4K ROV Highlights - FK200308
Każde zanurzenie łodzi przynosi naukowcom wiele nowych materiałów do badań. Jedno z ostatnich zejść robota na głębiny zaowocowało odkryciem aż 30 nowych gatunków, w tym jednego bardzo, ale to bardzo wyjątkowego. Jest to bowiem najdłuższe żyjące na naszej planecie zwierzę – ma długość 47 metrów! Mowa tu o nowym gatunku Apolemii z rzędu rurkopławów.
Na Instagramie Schmidt Ocean Institute pojawiają teraz coraz nowsze filmiki z ROV SuBastian. Jeśli jesteście miłośnikami tajemnic głębin morskich, sprawdźcie też koniecznie twórczość nurka Aleksandra Semenowa.