Historia jednego zdjęcia: "Młodzi farmerzy w drodze na potańcówkę" to symbol niewiedzy o naszej przyszłości

Historia jednego zdjęcia: "Młodzi farmerzy w drodze na potańcówkę" to symbol niewiedzy o naszej przyszłości

Historia jednego zdjęcia: "Młodzi farmerzy w drodze na potańcówkę" to symbol niewiedzy o naszej przyszłości
Źródło zdjęć: © © August Sander
Monika Homan
15.04.2019 13:33, aktualizacja: 15.04.2019 15:33

Za każdym zdjęciem kryje się jakaś historia. Zwłaszcza za zdjęciami wybitnych fotografów. "Młodzi farmerzy" to fotografia, która symbolizuje nieznajomość tego, co nas spotka w przyszłości. Poznajcie jego historię.

W 1910 roku August Sander, znany niemiecki fotograf, rozpoczął swój projekt „Ludzie XX wieku. Miał on przedstawiać ludzi żyjących w XX wieku w Niemczech. Zdjęcia podzielone miały być na siedem grup, przedstawiających różne grupy społeczne. Sander zamierzał wyodrębnić takie grupy, jak: chłopi, sprzedawcy, kobiety, artyści, mieszkańcy miast, przedstawiciele różnych zawodów oraz chorzy i umierający. W planach fotografa było wykonanie 500 zdjęć, jednak po dojściu do władzy partii nazistowskiej w 1933 roku, zakazano publikacji zdjęć z tego projektu a praca nad nim nigdy nie została ukończona.

John Green zagłębił się w historię jednego z bardziej znanych zdjęć z serii "Ludzie XX wieku" zatytułowanego "Młodzi farmerzy". Jak wiadomo, za każdym obrazem stoi jakaś historia. Czasem ta historia jest dopisana i nie zawsze prawdziwa. John w filmie szczegółowo opisuje, jaka historia stoi za zdjęciem trzech młodych mężczyzn i jakie przesłanie niesie za sobą ta fotografia.

"Młodzi farmerzy"
"Młodzi farmerzy"© © August Sander

Z tytułu fotografii wnioskować możemy, że trzej mężczyźni byli farmerami. Jednak okazuje się, że nie jest to prawda. Pochodzą raczej z klasy robotniczej - pracowali w kopalni rudy żelaza. To, na co zwraca się uwagę w tym portrecie to ubiór mężczyzn, który nie pasuje do ich statusu społecznego. W historii tego zdjęcia dowiadujemy się, że zostali sfotografowani w drodze na potańcówkę, która odbywała się w sąsiedniej miejscowości.

What This Photo Doesn't Show

August Klein, Ewald Klein Otto Krieger ubrani w najlepsze ubrania pozują do zdjęcia nie wiedząc jeszcze, że czekająca ich zabawa może się okazać ostatnią w ich życiu. Zdjęcie wygląda na niepozowane, jakby fotograf po prostu uchwycił mężczyzn podczas podróży. Biorąc pod uwagę fakt, że August Sander wykonywał zdjęcia aparatem wielkoformatowym, wiemy, że zdjęcie było pozowane, jednak umiejętności fotografa pozwoliły na sprawienie wrażenia naturalności.

Green zauważa, że portret "Młodych farmerów" jest symbolem niewiedzy. Mężczyźni po prostu szli na zabawę, nie spodziewając się tego, że za kilka miesięcy, w związku z wybuchem I wojny światowej, ich życie kompletnie się zmieni, a nawet dobiegnie końca. August Klein zmarł w wieku 22 lat na froncie.

Dwóch z trzech "Młodych farmerów" na grupowym zdjęciu wojskowym.
Dwóch z trzech "Młodych farmerów" na grupowym zdjęciu wojskowym.© Źródło: [What This Photo Doesn't Show](https://youtu.be/3AVNhTi9pzM)

To zdjęcie dowodzi temu, że nawet zwyczajny, przypadkowy portret niesie ze sobą przesłanie. Za większością zdjęć stoi jakaś historia, obrazy często coś symbolizują. W tym przypadku, zdjęcie to symbolizuje niewiedzę. Trzech mężczyzn jeszcze nie wie co ich spotka, tak samo jak my nie wiemy co spotka nas.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)