Historyczne zdjęcia ras psów. Tak wyglądały 150 lat temu

Wytworzenie się osobnego gatunku zwierząt, jakim są psy datuje się na około 15-40 tysięcy lat temu. Wszystko zaczęło się od wilków, które oddzieliły się i zaczęły żyć koło ludzi. Z czasem powstały różne rasy, które cały czas się zmieniają. Oto, jak wyglądały kiedyś, a jak wyglądają dzisiaj.

Jamnik
Jamnik
Marcin Watemborski

Jak udomowiono psy?

Około 12-17 tysięcy lat temu myśliwi z Syberii zaczęli wykorzystywać psy do polowań. Podobnie było w Palestynie oraz Iraku. Najstarsze szczątki udomowionych psów odnaleziono w Europie (okolice Danii, Niemiec i Anglii). Psy domowe żyły też na terenie Izraela, Iranu, Japonii, Turcji, a nawet obecnych Stanów Zjednoczonych.

W jaskini Goyet na terenie Belgii odkryto szkielet psa sprzed około 31 tysięcy lat. Według naukowców, pierwszymi hodowcami psów byli ludzie z kultury oryniackiej. Wykorzystywali oni te zwierzęta nie tylko do tropienia, ale również do transportu. Ówczesne psy były najbardziej zbliżone do współczesnych husky syberyjskich, aczkolwiek były znacznie większe.

Basset
Basset

Udomowienie psa przebiegało w 4 fazach: symbiozie, zacieśnianiu więzów z człowiekiem, świadomej selekcji hodowlanej oraz hodowli. Badacze zauważają jednak, że zanim do tego doszło, ludziom towarzyszyły również dzikie wilki, na co wskazują szczątki znalezione obok człowieka z Boxgrove (ok 400 tys. lat p.n.e.).

W Polsce najstarszą pozostałością psa jest okaz z okolic Sandomierza, który datowany jest na ok. 4 tys. lat p.n.e. W niedalekim sąsiedztwie tego znaleziska odkryto również grób z 1700 roku p.n.e., w którym obok człowieka pochowano 5 psów. Natomiast w okolicach Opola znalezione zostały szczątki dwóch rodzajów psów: pierwszy był większy, podobny do wilka, a drugi mniejszy i zbliżony wyglądem do szpica.

Owczarek szetlandzki
Owczarek szetlandzki

W średniowieczu na ziemiach polskich popularne były charty, ogary, wyżły oraz brytany. Hodowali je przeważnie możnowładcy, królowie, jak też opaci i biskupi. Z czasem psy zaczęła wykorzystywać szlachta ziemiańska do polowań. W XVII wieku powstała nawet książka "Myślistwo z Ogary" napisana przez Jana Ostronoga, który wyłożył w niej zasady hodowli poszczególnych ras psów – głównie ogarów i chartów.

Zmiany w wyglądzie psów

Wraz z wyodrębnieniem psów od wilków, zmieniał się ich wygląd. Zwierzęta mają podobny kształt zębów przedtrzonowych, mózgi mniejsze o ok 30 proc. względem wilków, podobną strukturę białek krwi oraz zbliżone zachowania społeczne.

W 1867 roku Walter Esplin Mason napisał książkę "Dogs of all nations" (ang. Psy wszystkich narodowości), w której zebrał różne rasy i określił ich charakterystykę – nie tylko w kwestii wyglądu, ale również zachowań i typowych cech, jak skłonności do zachorowań. Ten atlas psich ras stał się bardzo ważnym wydawnictwem, do którego często odnoszą się kynolodzy.

Airedale terrier
Airedale terrier
Bokser
Bokser
Bull terrier
Bull terrier
Chart perski
Chart perski
Chow chow
Chow chow
Dobermann
Dobermann
Dog niemiecki
Dog niemiecki
Mops
Mops
Nowofunland
Nowofunland
Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki
Owczarek staroangielski
Owczarek staroangielski
Rottweiler
Rottweiler
Setter irlandzki
Setter irlandzki
Terier szkocki
Terier szkocki
West Highland white terrier
West Highland white terrier
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)