Hiszpański rząd ukradł zdjęcia, przerobił je i wydał reklamę. Kobiety są oburzone
Trzy kobiety z Wielkiej Brytanii są wściekłe i nie ma się im co dziwić. W hiszpańskiej kampanii społecznej pojawiły się ich wyretuszowane zdjęcia, które wzięto bez ich wiedzy i zgody z mediów społecznościowych. Jednej z kobiet wyretuszowano nawet protezę nogi!
Rzecz dotyczy kampanii społecznej o nazwie "Lato należy też do nas", zorganizowanej przez Hiszpański Instytut Kobiet, będący częścią Ministerstwa Równości. Ta komórka rządowa jest odpowiedzialna za równouprawnienie oraz walkę z dyskryminacją na tle rasowym, seksualnym, etnicznym, religijnym, płciowym, wiekowym oraz równe traktowanie osób z niepełnosprawnościami. Jako osobny podmiot funkcjonuje od 2020 roku.
Wspomniana kampania jest promowana plakatami, na których widać 5 kobiet. 3 z nich odkryły sprawę i są piekielnie wściekłe. Artystka Arte Machape wykonała grafikę, korzystając ze zdjęć pań bez ich wiedzy i zgody. Kobiety mówią, że nikt nie zapytał je o to, czy może użyć ich wizerunków. Te zostały po prostu ukradzione z mediów społecznościowych.
Na grafice zobaczymy modelkę plus size Nyome Nicholas-Williams z Londynu w żółtym bikini, znaną jako Curvy Nyome; Sian Green-Lord, której usunięto protezę nogi na plakacie oraz działaczkę na rzecz osób walczących z rakiem piersi Juliet Fitzpatrick, a właściwie jej twarz doklejoną do półnagiego ciała innej kobiety po połowicznej mastektomii. Wszystkie panie są oburzone tym zachowaniem organizatorów kampanii i żenującymi umiejętnościami retuszera, który naprawdę się nie postarał.
Warto dodać, że Juliet Fitzpatrick jest znana z kampanii firmy Dove oraz Getty Images, która była sprzeciwem wobec cyfrowego zmieniania ciał. Plakat hiszpańskiego rządu jest dokładnym przeciwieństwem tego, o co walczy Fitzpatrick. Nie da się ukryć, że Sian Gren-Lord też jest oburzona – nie tylko tym, że ktoś ukradł jej zdjęcie, ale przede wszystkim tym, że ktoś śmiał wyretuszować jej protezę nogi. W końcu nie o to chodzi w normalizacji kwestii amputacji.
Hiszpański Instytut Kobiet skontaktował się z 3 paniami mailowo przepraszając za zaistniałą sytuację. W korespondencji została zawarta informacja, że nikt z organizacji nie wiedział, że zostały wykorzystane zdjęcia prawdziwych kobiet. W sieci pojawił się również oficjalny komunikat, w którym całą winę zwalono na artystkę, czyli Arte Machape.
Artystka postanowiła przeprosić i zaproponowała kwotę 4400 euro (ok. 20 tys. złotych), którą zarobiła za zlecenie kobietom do podziału. Co ciekawe, to naprawdę mały odsetek kwoty, którą kosztowała cała kampania. Za nią organizacja rządowa zapłaciła 85 tys. euro, a ludzie zaczęli pytać, na co poszły te pieniądze. Odpowiedzi wciąż nie ma.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii