HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One – test drukarki

HP Deskjet Ink Advantage 5525 e‑All-in-One – test drukarki

HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One – test drukarki
Redakcja Fotoblogia.pl
17.10.2012 17:01, aktualizacja: 26.07.2022 20:25

HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One to jedna z najnowszych drukarek tego producenta. Urządzenie plasuje się w klasie średniej, gwarantując z założenia dobrą jakość wykonania i wydruków w całkiem rozsądnej cenie.

Jakość wykonania

Kiedyś gdy szło się do sklepu po drukarkę, trzeba było liczyć się z koniecznością targania ogromnego kartonu z ciężkim, topornym urządzeniem w środku. Ta wizja ciągle jest w mojej głowie, więc zaskoczyło mnie nieduże urządzenie HP Deskjet Ink Advantage 5525. Drukarka jest zdecydowanie cieńsza i niższa od poprzednich modeli, wygląda zgrabnie i smukłe.

Obraz

HP zastosowało proste, estetyczne wzornictwo. Obudowa została wykonana z niezłego jakościowo czarnego plastiku. Część frontu drukarki pokryto błyszczącym, czarnym lakierem, co nadaje smaczek wyglądowi. Na przednim panelu znajduje się nieduży, 2,5-calowy dotykowy ekran LCD o jakości i rozdzielczości w zupełności wystarczającej do swoich zadań. Wyświetlacz jest czytelny i jasny. Nieduży panel z ekranem nie jest ruchomy, jak ma to miejsce w droższych modelach. Całość prezentuje się bardzo dobrze – prosto i elegancko.

[solr id="fotoblogia-pl-49223" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2675,hp-photosmart-7510-e-aio-domowe-wydruki-zdjec-o-wysokiej-jakosci-test" _mphoto="hp7510-0223-s-224x168-965aee1e81.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2257[/block]

Drukarka nie ma zamykanego podajnika na papier. Aby włożyć papier, trzeba otworzyć niedużą, plastikową klapkę. Na jej końcu znajduje się kolejna, nieduża wysuwana klapka, która służy do zatrzymywania wysuwającego się z drukarki papieru. Obie klapki, szczególnie ta mniejsza, są dosyć delikatne, jednak dobrze pełnią swoje funkcje. Rozkładany podajnik potrafi pomieści do 80 kartek papieru, a wydruki są skutecznie zatrzymywane w miejscu (mieści się do 15 wydruków).

Funkcje

Jak sama nazwa wskazuje, HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One to urządzenie wielofunkcyjne. Oprócz funkcji drukowania urządzenie ma też skaner, czytnik kart SD/MMC ukryty za niedużą klapką z przodu, funkcję ksero. Z Internetem łączy się przez Wi-Fi (ePrint/Air Print). Drukarka została wyposażona w system umożliwiający instalowanie aplikacji pobieranych z Internetu. Na starcie użytkownik dostaje do dyspozycji tylko kilka podstawowych programów.

Obraz

Drukarka obsługuje papier do rozmiaru A4 (wydruk bez marginesu). Osiąga prędkość drukowania do 11 str./min (tryb normal) w czerni lub do 8 str./min (tryb normal) w kolorze. Najwyższa rozdzielczość druku w kolorze to 4800 x 1200 dpi. Urządzenie ma port USB 2.0 oraz moduł Wi-Fi.

[solr id="fotoblogia-pl-44603" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2948,eprint-czyli-drukowanie-odbitek-z-chmury-i-dowolnego-miejsca" _mphoto="hp-0028-s-251x168-1f14744d69f1e8.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2258[/block]

Wi-Fi jest bardzo przydatne przy korzystaniu z funkcji Air Print, czyli drukowaniu dokumentów bezprzewodowo z urządzeń Apple'a, a także ePrint. O tej funkcji pisaliśmy już wcześniej. ePrint umożliwia drukowanie dokumentów czy zdjęć bezpośrednio z komputera, smartfona czy tabletu po wysyłaniu ich na adres mailowy drukarki. Funkcja pozwala wydrukować dokumenty na drukarce, jeśli użytkownik znajduje się np. w innym mieście czy nawet kraju. Jedyne, czego potrzeba, to podłączony do Internetu komputer lub smartfon. Urządzenie akceptuje pliki w jednym z wielu popularnych formatów, m.in. JPG, BMP, GIF, PNG lub tekstowy DOC, PDF czy TXT.

Obraz

Skaner w urządzeniach tej klasy jest raczej tylko dodatkiem. Podobnie jest w tym wypadku - skaner najlepiej sprawdza się przede wszystkim przy kopiowaniu dokumentów. Przydatnym dodatkiem są szablony służące do drukowania np. listy zadań, kalendarza czy notatnika.

Ergonomia i obsługa

Menu drukarki jest proste i przejrzyste. Ikony są duże, dostosowane do potrzeb niedużego ekranu dotykowego. W nawigacji pomagają też dodatkowe przyciski ulokowane dookoła ekranu.

Obraz

Na głównym ekranie widoczne są 3 najważniejsze ikony, które można przewijać w bok: Zdjęcia, Apps, Kopia, a później Skanuj i Szablony. U góry znajduje się pasek z czterema ikonami do uruchamiania ustawień drukarki czy sprawdzania stanu atramentu. Szkoda, że ekran nie obsługuje funkcji multi-touch - to dodatkowo usprawniłoby obsługę. Nawigacja po menu drukarki jest bardzo przyjemna. Producent nie dodaje standardowo do zestawu kabla USB, ale nie jest on wcale potrzebny. Drukarka nie miała żadnych problemów z podłączeniem się do sieci Wi-Fi (po podaniu hasła), a system OS X automatycznie ją wykrył.

Koszty eksploatacji

Urządzenie HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One korzysta z czterech wkładów nowego typu o nazwie HP 655. W sklepie HP każdy kosztuje 43 zł, razem daje to 172 zł. W Internecie można jednak kupić te wkłady o wiele taniej, nawet za ok. 28 zł. Przy takiej cenie da to ok. 112 zł za komplet.

Obraz

Producent zapewnia, że na jednym komplecie tuszów można wydrukować ok. 600 stron tekstu na papierze A4 przy pokryciu 5%. Z testów wynika też, że jeden zestaw wkładów powinien wystarczyć na wydrukowanie ok. 120-150 kolorowych odbitek 10 x 15 cm na papierze HP Advanced Photo, który kosztuje ok. 40 zł za 100 sztuk. Przy prostym przeliczeniu daje to ok. 1,1 zł za odbitkę w popularnym formacie.

Czy to dużo? I tak, i nie. Drogo, ponieważ w tanim laboratorium za jedną odbitkę można zapłacić nawet o 2/3 mniej. Tanio, kiedy doliczymy do tego zaoszczędzony czas, wygodę, pełną swobodę procesu drukowania i radość. To świetne rozwiązanie, kiedy chcemy spontanicznie wydrukować garść zdjęć i dać znajomym, powiesić sobie na ścianie czy po prostu sprawdzić, jak nasze fotografie wyglądają w druku.

Jakość zdjęć

Wydruki są dobre jakościowo jak na sprzęt za ok. 400 zł. Kolory są dosyć nasycone, a urządzenie nieźle radzi sobie także z oddaniem koloru ludzkiej skóry. Jakość czarno-białych zdjęć powinna spełnić wymagania fotografów amatorów, chociaż skrajnie czarne fragmenty na zdjęciach wpadają raczej w szarość.

Drukowanie odbitki 10 x 15 trwa ok. 20 s, co jest całkiem dobrym wynikiem. Po wydrukowaniu na papierze HP Advanced Photo zdjęcie jest praktycznie od razu suche. Jak na urządzenie, w przypadku którego drukowanie zdjęć jest tylko dodatkiem, HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One sprawuje się naprawdę dobrze.

Poniżej kilka przykładowych zdjęć wydrukowanych i zeskanowanych na testowym urządzeniu. Jakość wydruków jest lepsza, niż sugerują to skany.

Oryginał
Oryginał
Zdjęcie wydrukowane i zeskanowane na HP 5525
Zdjęcie wydrukowane i zeskanowane na HP 5525
Oryginał
Oryginał
Zdjęcie wydrukowane i zeskanowane na HP 5525
Zdjęcie wydrukowane i zeskanowane na HP 5525
Oryginał
Oryginał
Zdjęcie wydrukowane i zeskanowane na HP 5525
Zdjęcie wydrukowane i zeskanowane na HP 5525
Podsumowanie

Drukarka HP Deskjet Ink Advantage 5525 e-All-in-One to uniwersalne urządzenie do skanowania, kopiowania i drukowania dokumentów oraz zdjęć. Wprawdzie nazwa wskazuje, że jest to drukarka do pracy w biurze czy domu, jednak niemal identyczne urządzenie (jedynie mniejszy ekran) jest sprzedawane pod nazwą HP Photosmart 5510 z serii do wydruków fotografii. Widać zatem, że producent stosuje w tych drukarkach identyczne, uniwersalne technologie. Za ok. 400 zł gwarantuje naprawdę dobrą jakość zdjęć na papierze fotograficznym przy stosunkowo rozsądnej cenie.

Obraz

Urządzenie jest niewielkie, gustowne i solidnie wykonane. Dużymi plusami drukarki są wbudowany moduł Wi-Fi, funkcja Air Print i ePrint. To ciekawa propozycja dla entuzjastów fotografii o ograniczonym budżecie, którzy chcą dzielić się swoimi zdjęciami ze znajomymi, rodziną czy po prostu szybko i komfortowo wydrukować od czasu do czasu swoje zdjęcia w domu.

[solr id="fotoblogia-pl-37225" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/3355,hp-photosmart-ink-advantage-eaio-test" _mphoto="panda2-150x150-ac3baa53f4ce32578.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2259[/block]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)