Idealny komputer do Lightrooma? Temu fotografowi udało się taki zbudować

Fotograf postanowił złożyć komputer pod Lightrooma, zamiast wydawać grube tysiące dolarów na nowego iMac-a czy Mac-a Pro.

Idealny komputer do Lightrooma? Temu fotografowi udało się taki zbudować
Źródło zdjęć: © © Paul Stamatiou
Marcin Falana

Fotograf hobbysta i projektant dla Twittera Paul Stamatiou postanowił wymienić komputer, ponieważ jego dwuletni iMac nie radził sobie już w Lightroomie z RAW-ami w dużej rozdzielczości. Zamiast jednak wydawać grube tysiące dolarów na wypasionego iMaka albo Maka Pro, Paul postanowił zmienić system, zaoszczędzić trochę pieniędzy i stworzyć potwora specjalnie pod Lightrooma.

Obraz
© © Paul Stamatiou

Fotograf tłumaczy, że postanowił rozstać się z swoim iMakiem po tym jak wrócił z podróży do Nowej Zelandii z 848 GB zdjęć i filmów w 4K, które edytował przez rok. 42-megapikselowe zdjęcia okazały się zbyt dużym wyzwaniem dla jego sprzętu.

Obraz

Nie od dziś wiadomo, że jeżeli chcesz mieć szybki i w miarę niedrogi komputer to musisz go złożyć. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość zoptymalizowania jego osiągów pod dziedzinę w jakiej będzie używany. Paul postanowił stworzyć peceta pod edycję zdjęć w Lighroomie, a dokładnie pod moduł Develop, w którym spędza najwięcej czasu.

Obraz
© © Paul Stamatiou

Wszystkie szczegóły budowy znajdziecie w poście Paula na blogu, gdzie drobiazgowo opisuje cały proces. Trzeba przyznać, że przeanalizował wszystko co się da, łącznie z tym, jakie części komputera odpowiadają za konkretne akcje w Lightroomie.

Obraz
© © Paul Stamatiou

Główny wniosek jest jeden - zamiast inwestować w wielordzeniowy procesor, Paul wybrał 6-rdzeniowy procesor Intel i7 8700K i podkręcił go do 5.2GHz na wszystkich rdzeniach, co jednak wymagało zastosowania chłodzenia cieczą. Dzięki takiemu rozwiązaniu komputer znacznie przyspieszył.

"Budowa komputera zdecydowanie przyspieszyła działanie modułu Develop, do którego byłem przyzwyczajony - ważne jest, jednak to, że bez udziału Adobe dalsze przyspieszenie nie będzie możliwe. [...] Dopóki Lightroom Classic CC nie uzyska pewnych aktualizacji, które zoptymalizują jego wydajność."
Obraz
© © Paul Stamatiou

Ostatecznie Paul wydał na swój komputer 5931 dolarów łącznie z 27-calowym monitorem Dell i innymi akcesoriami, na które poszło kolejne 1500 dolarów. Jednak mimo, że udało mu się przyspieszyć działanie Lightrooma Paul stwierdza, że bez kolejnych poważnych aktualizacji ze strony samego Adobe, Lightroom nie będzie działał szybciej. Krótko mówiąc teraz w grze o przyspieszenie Lightrooma piłeczka jest po stronie Adobe.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
ciekawostkiporadnikiakcesoria

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)