Rozpoznawalne zdjęcie "Migrującej Matki" zostało wyretuszowane

Rozpoznawalne zdjęcie "Migrującej Matki" zostało wyretuszowane
Źródło zdjęć: © © Dorothea Lange, "Migrant Mother", marzec 1936
Monika Homan

24.05.2019 08:17, aktual.: 26.07.2022 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdjęcie przedstawiające "Migrującą Matkę", czyli Florence Owens Thompson, z 1936 roku zna niemal każdy. Mało kto zauważył jednak, że na zdjęciu kobiecie brakuje kciuka, a to z sprawą retuszu negatywu, który był w tamtych czasach dość powszechną praktyką.

Dorothea Lange była amerykańską fotografką, znaną z dokumentowania życia społeczeństwa w czasach wielkiego kryzysu w latach trzydziestych. Jej najsłynniejszym zdjęciem jest "Migrująca Matka". Portret Florence Owens Thompson stał się symbolem wielkiego kryzysu.

W 1936 roku, Florence wraz z rodziną podróżowała autostradą 101 w kierunku Watsonville. Po drodze zepsuł im się samochód i w czasie, w którym mąż z synami udali się do pobliskiego miasta w poszukiwaniu warsztatu, Florence czekała z resztą dzieci w obozie najemnych robotników. To właśnie tam natknęła się na nią Dorothea Lange i wykonała jej serię zdjęć. Jedno z nich znane pod tytułem "Migrant Mother" obiegło cały świat.

Obraz
© © Dorothea Lange, "Migrant Mother", marzec 1936

Po retuszu na zdjęciu zniknął kciuk

Z pewnością większość z was zna to zdjęcie, ale niewiele osób dostrzegło, że fragment fotografii został zmieniony. W lewej ręce Florence brakuje kciuka. Matka trzymała słupek podtrzymujący jej prowizoryczny namiot, a jej dłoń widać w prawym dolnym rogu kadru. Trzy lata po zrobieniu tego zdjęcia, Lange poprosiła swojego aystenta, żeby wyretuszował kciuk. Florence, ponieważ uznała go za zbyt dużą wadę. Roy Stryker z Farm Security Administration, dla którego pracowała fotografka był rozczarowany tą decyzją. Obawiał się, że ingerencja w negatyw może narazić na szwank autentyczność nie tylko tego zdjęcia, ale również całego projektu.

Who was the Woman in the Famous Great Depression Photograph?

Pomimo retuszu zdjęcie stało się jednym z najważniejszych zdjęć tego czasu. O jego publikacji bohaterka portretu dowiedziała się przypadkiem, kiedy jej synowie dorabiali sobie jako gazeciarze i natknęli się na portret matki w prasie. Nigdy nie lubiła siebie na tym zdjęciu, a jej dzieci, po latach mówiły o tym, że zdjęcie nie oddaje prawdy o ich matce, która była radosną kobietą.

Obraz
Obraz
© © Dorothea Lange, "Migrant Mother", marzec 1936 / [Biblioteka Kongresu](https://www.loc.gov/rr/print/list/128_migm.html)

Dorothea Lange nigdy nie otrzymała żadnego wynagrodzenia za to zdjęcie, ale pomogło jej ono zdobyć sławę na całym świecie. Oryginalna wersja zdjęcia zachowała się w kolekcji Biblioteki Kongresu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także