Innowacja według Nokii: zdjęcia w formacie RAW i ostrzenie po wykonaniu zdjęć

Innowacja według Nokii: zdjęcia w formacie RAW i ostrzenie po wykonaniu zdjęć
Krzysztof Basel

23.10.2013 09:17, aktual.: 23.10.2013 11:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia stawia na rozwój fotografii mobilnej. Wybrane słuchawki tego producenta będą umożliwiać zapis surowych zdjęć bez obróbki oraz fotografii w stylu aparatu Lytro.

Cyfrowe negatywy ze słuchawek

Jeszcze kilka lat temu obróbka plików RAW była stosowana przez wybranych – tych, którzy naprawdę znali się na edycji fotografii i mieli mocny sprzęt. Do dziś znam kilku zgorzkniałych fotografów, którzy nieco zatrzymali się w czasie i fotografują jedynie w formacie JPEG, argumentując, że nie mają ani chęci, ani czasu, aby nauczyć się obróbki plików RAW. Świat jednak bardzo szybko idzie do przodu i trzeba za nim nadążać. Coraz częściej głównym aparatem staje się smartfon, a narzędziem do obróbki zdjęć… też smartfon. Do tej pory jednak żaden aparat nie umożliwiał zapisu zdjęć ze słuchawki w żywym, niewywołanym formacie RAW.

Obraz
© Nokia Lumia 1520

Do wczoraj, kiedy to na konferencji Nokii w Abu Dhabi ogłoszono, że wszyscy użytkownicy smartfonów Nokia Lumia 1020 oraz Lumia 1520 otrzymają możliwość zapisywania plików RAW. A to sprawi, że przy umiejętnej obróbce z aparatów w tych słuchawkach, będzie można uzyskać jeszcze lepszą jakość zdjęć. Trudno w tej chwili powiedzieć, jak wielka będzie ta różnica i czy rzeczywiście jakiś wbudowany automatyczny algorytm nie będzie mimo wszystko ingerować w strukturę szumów. Mimo wszystko to z pewnością duży krok na przód w świecie mobilnej fotografii. Ciekawe, jak szybko zobaczymy takie rozwiązanie u konkurentów.

Nokia Refocus, czyli Lytro Camera w smartfonie

Drugą ciekawą nowością jest funkcja Nokia Refocus. Cóż to takiego?

Pamiętacie aparaty Lytro? Pisaliśmy o nich kilkukrotnie na Fotobloga.pl. Lytro Light Field Camera to pierwszy konsumencki aparat wykonujący zdjęcia, na których ustawimy ostrość po ich wykonaniu. Aparaty Lytro przechwytują i zapisują nie pojedynczą wiązkę światła, jak tradycyjne aparaty, ale całe pole światła, w tym kolor, nasycenie, a nawet kierunek wektora promieni. Przed matrycą aparatu znajduje się mnóstwo mikrosoczewek, które rozpraszają światło, dzięki czemu aparat potrafi zarejestrować pod jakim kątem pada światło. Zdjęcia z Lytro zapisywane są w postaci pliku swf z warstwami o różnej głębi ostrości, na którym użytkownik może następnie dostrajać ostrość według własnego upodobania.

Pomysłem Lytro szybko zainteresowała się między innymi Toshiba, ale także Nokia. Finowie zainwestowali w startup Pelican Imaging, który rozwijał podobną technologię. Teraz widzimy tego efekt – chociaż tylko częściowy. W smartfonach Nokia zastosowano o wiele prostszą metodę, chociaż efekt ma być zbliżony. Lumie z aparatem PureView wykonują szybką i długa serię zdjęć, z których każde ma przesunięty punkt ostrości. Potem łączą ten zestaw w multimedialną paczkę i przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, umożliwiają płynne ustawianie ostrości na takim zdjęciu. Z resztą, zobaczcie sami, jak to wygląda. Oto przykładowe zdjęcie wykonane w ten sposób i umieszczone na stronie Nokii:

Osobiście wątpię, aby to rozwiązanie jakoś drastycznie zmieniło świat fotografii. To po prostu ciekawe urozmaicenie, które prędzej czy później pewnie stanie się standardem w wielu smartfonach.

Co ciekawe, wygląda na to, że powoli dochodzimy do momentu, kiedy smartfony nie tylko dogoniły w popularności oraz jakości zdjęć tanie aparaty kompaktowe. Okazuje się, że topowe słuchawki coraz częściej oferują funkcje fotograficzne, których zwykłe aparaty kompaktowe nigdy nie miały i być może mieć nie będą. Ciekawie się to wszystko rozwija.

Instagram na Windows Phone za… kilka tygodni

Trzecią ważną nowością w świecie słuchawek z Windows Phone (w 90% to świat Nokii) jest potwierdzenie wydania oficjalnej aplikacji Instagram. Jest to chyba najbardziej wyczekiwana wersja aplikacji na system WP. Niestety, jeszcze nie możemy jej pobierać, ale SEO Instagrama Kevin Systrom, potwierdził, że program będzie gotowy „w ciągu kilku tygodni”. Według pierwszych przecieków, aplikacja ma być nawet bardziej rozbudowana, niż jej odpowiedniki na iOS oraz Androida.

Na koniec, warto też wspomnieć o nowej aplikacji Nokia Camera, która łączy w sobie największe zalety aplikacji Nokia Pro Cam oraz Nokia Smart Cam.

Możliwość zapisywania plików RAW otrzymają wszyscy użytkownicy smartfonów Nokia Lumia 1020 oraz Lumia 1520. Funkcja Nokia Refocus trafi do wszystkich słuchawek serii Lumia z aparatem typu PureView. Oba rozwiązania sprawnie budują wizerunek Nokii, jako lidera w świecie fotografii mobilnej. Pora w rzeczywistości udowodnić deklasującą rywali jakością zdjęć.

Więcej informacji o premierach na wczorajszej konferencji Nokii przeczytacie na Komorkomania.pl:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)