Inspirujące, pouczające, kreatywne. Oto najciekawsze polskie blogi fotograficzne
Dla jednych własne fotoblogi to fotograficzne dzienniki życia. Inni starannie wyławiają cudze, niezwykłe fotografie z Sieci i zamieszczają je na blogu. Są też tacy, którzy dokładnie opisują swoje sesje, dzieląc się z czytelnikami praktyczną fotograficzną wiedzą. Łączy ich jedno: wysoka kultura fotograficznego blogowania oraz pasja do fotografii, chociaż rozumianej na różne sposoby.
Raz na jakiś czas przygotowuję listę moich ulubionych fotograficznych blogów. Kiedy tym razem podsumowałem najlepsze blogi, okazało się, że wcale nie ma ich wiele i że tylko niektórzy autorzy regularnie je aktualizują. To przykre, ale spora część blogów zamiera. Tak to już niestety jest z fotografami – ciągle zajęci, zalatani, w podróżach. Coraz mniej z nich znajduje czas na regularne dzielenie się swoimi zdjęciami na blogach, nie wspominając już o opisywaniu sesji czy podróży. Tym bardziej więc warto odwiedzać te najciekawsze, najlepsze fotograficzne blogi, na których można nie tylko obejrzeć piękne zdjęcia, ale też dowiedzieć się, jak powstały konkretne sesje, co zrobić, żeby lepiej fotografować, na jaką wystawę się wybrać itp. Oby i te miejsce niebawem nie zniknęły.
Obecnie staje się raczej osobistym notatnikiem nieco bardziej doświadczonego i ustatkowanego męża, którego życie kręci się wokół zawodowej fotografii. Bart zamieszcza na blogu zdjęcia, które wykonuje na zlecenie dla magazynów, a także prywatne, wręcz codzienne klatki.
Blog Kingi Kenig - fotoedytorki "Gazety Wyborczej". Autorka zamieszcza w nim interesujące fotografie prasowe z różnych agencji, komentuje je, opowiada ich historie. Pisze na temat, ciekawie, bez lania wody, chociaż zdecydowanie za rzadko. To typowo specjalistyczny blog, ale treści są podane w przystępny sposób.
Blog koleżanki po fachu z "GW" – Beaty Łyżwy-Sokół. Autorka opowiada w nim niezwykle interesujące historie, analizuje i porównuje fotografie – krótko mówiąc, robi to, na czym świetnie się zna. Szkoda, że blog jest aktualizowany zaledwie kilka razy w roku.
Piękne kolory, nietypowe spojrzenie na codzienność, wysoka fotograficzna kultura – to cechy wyróżniające zdjęcia blogowe Kuby Dąbrowskiego. Ich autor to ceniony fotograf, absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, fotoedytor i dziennikarz. Współpracuje z magazynami "Przekrój", "Aktivist", "Viva" czy "Exklusiv". Na swoim blogu odsłania kulisy powstawania niektórych sesji oraz zamieszcza garść prywatnych fotografii. Jeden z ciekawszych fotoblogów w polskiej Sieci.
[solr id="fotoblogia-pl-65671" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1750,onelivephoto-nowy-fotoblog-poswiecony-fotografii-koncertowej" _mphoto="schowek-1-65671-264x168-71901768.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2978[/block]
Miejsce fotografii służy wymianie myśli, zdań, opinii i spostrzeżeń na temat kultury fotograficznej – pisze na swoim fotograficznym blogu Joanna Kinowska. - Jest głównie o f. [fotografii - przyp. KB], ale czasem i szerzej o obrazie i kulturze.
Te słowa najlepiej opisują ten blog. Joanna Kinowska z wykształcenia jest historykiem sztuki, ze specjalizacją historia fotografii. Obecnie kieruje działem edukacji w galerii Zachęta w Warszawie. Swoją bogatą wiedzą dzieli się z czytelnikami. Na blogu nie znajdziecie ani słowa o najnowszym sprzęcie, są za to długie artykuły o czystej fotografii, albumach oraz wystawach.
[solr id="fotoblogia-pl-44474" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2953,fotoblog-stevea-mccurryego-prawdziwa-perelka-wsrod-blogow" _mphoto="steve3-221x168-png-66f0df274f905.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2979[/block]
Pierwszy strobista w Polsce, fotograf niezawodowy i autor swego czasu jednego z ciekawszych fotograficznych blogów w Polsce, z którego naprawdę można było się czegoś dowiedzieć. Wykonywał ciekawe sesje z użyciem wielu lamp błyskowych, które potem opisywał, a czasami nawet umieszczał wideoporadniki. Pokazywał w nich, jak obrabiał swoje fotografie. Niestety, blog nie jest aktualizowany od roku. Nadal jednak można w nim znaleźć garść praktycznych porad dla strobistów.
W dzisiejszych czasach coraz trudniej o wysokiej jakości zdjęcia prasowe w prasie. Aby je obejrzeć, trzeba przeglądać odpowiednie fotoblogi. Jednym z najlepszych jest Duży Kadr "Gazety Wyborczej". Zawsze można tu znaleźć świeżą dawkę solidnych zdjęć prasowych z całego świata, uporządkowanych według tematów. Blog jest często aktualizowany, czym wyróżnia się na tle konkurentów.
[solr id="fotoblogia-pl-41997" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/3089,co-zrobic-aby-bardziej-chcialo-sie-nam-fotografowac-poradnik" _mphoto="fotolia-3914298-subscrip-8e06070.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2980[/block]
W tym zestawieniu nie mogłem nie wspomnieć o blogu 990px.pl. Niestety, nie jest on już aktualizowany. Wygląda na to, że serwis przestał działać. Wielka szkoda.
Autorka blogu, Agata Ziółkiewicz, nieprzerwanie od 2007 roku dzieli się z czytelnikami swoją fotograficzną pasją. W odróżnieniu od wielu blogerów w tym zestawieniu nie pokazuje swoich fotografii, nie opisuje sesji. Agata wynajduje w Sieci fotograficzne perełki – wyjątkowe sesje, cykle, fotoreportaże. Robi to z dużym wyczuciem, fotograficznym smakiem i regularnością. Dotarłem dzięki niej do wielu interesujących fotografii i jestem pewien, że Wy również znajdziecie na blogu I like photo coś dla siebie. Warto zagościć tam na dłużej i regularnie odwiedzać.
Choiński nie jest fotograficznym artystą – nie doszukuje się drugiego dna zdjęć tam, gdzie go nie ma. Uwielbia lampy błyskowe, megapiksele i Photoshopa. Mnie takie podejście, podobnie jak styl zdjęć Patryka, nie odpowiada. Cenię jednak to, co robi na swoim blogu: rzetelnie opisuje, jak powstawały jego sesje. Wielu fotografów może wynieść z tego praktyczne korzyści.
Nie pamiętam już, jak i kiedy natrafiłem na ten fotoblog. Nie wiem nawet, kto jest autorem prezentowanych na nim zdjęć. Wiem jedno: te fotografie są wyjątkowe. Nie tylko dlatego, że ukazują w niecodzienny sposób dobrze znane mi zakątki mojego ukochanego Wrocławia. Te zdjęcia mają w sobie to coś, co sprawia, że mogę patrzeć na nie godzinami. Charakter, styl, piękne kolory i plastyka, bliski mi przekaz. Niby to tylko zwykłe, codzienne klatki z Wrocławia, ale uwielbiam je.
Blog Tomka zyskał popularność w 2011 roku, kiedy to czytelnicy Świata Obrazu okrzyknęli go Fotoblogiem Roku. Autor od kilku lat regularnie opisuje swoje sesje fotograficzne – często studyjne, z wykorzystaniem wielu lamp. Jeśli lubicie podglądać pracę fotografów, to w polskim Internecie nie znajdziecie do tego lepszego miejsca niż blog Tomka.
[solr id="fotoblogia-pl-53860" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2418,spinacz-spina-na-nowo-najciekawsze-polskie-fotoblogi" _mphoto="socjalizm-252x168-14830b29b70999.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2981[/block]
Fotograf współpracujący z takimi mediowymi markami, jak National Geographic, NG Traveler, Lonely Planet czy Duży Format, włóczęga i autor świetnego bloga. Świętosław umieszczam tam wiele interesujących fotografii ze swoich licznych podróży i okrasza je autorskimi historiami, komentarzami, buduje ciekawe tło swoich zdjęć. Duży plus za częste aktualizacje.
Jakie są Wasze ulubione polskie blogi fotograficzne? Czekam na komentarze!