Instagram. Dlaczego wszyscy robimy te same zdjęcia?

Instagram. Dlaczego wszyscy robimy te same zdjęcia?
Źródło zdjęć: © © [Insta Repeat](www.instagram.com/insta_repeat/)
Justyna Kocur-Czarny

13.09.2019 10:31, aktual.: 26.07.2022 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Masz wrażenie, że gdzieś już widziałeś podobne zdjęcie? Prawdopodobnie masz rację.

James Popys, fotograf krajobrazu i podróżnik zauważył ostatnio, że zdarza mu się publikować zdjęcia, które wie, że zdobędzie popularność. Widzi w tym pewną prawidłowość. Jego zdaniem nie wynika to z prostego kopiowania czyichś pomysłów, ale ze zbiorowej podświadomości, która decyduje o tym, że podoba nam się to… Co już sami widzieliśmy.

W czasach mediów społecznościowych i walki o największą ilość polubień zaczęliśmy stawiać znak równości między popularnością a jakością zdjęcia. Wyszukiwanie treści poprzez hashtagi sprawia, że z łatwością możemy dotrzeć do podobnie wyglądających obrazów. Znajdziemy je także na profilu Insta Repeat.

Jak to się dzieje, że zdjęcia, które mają niemal identyczną kompozycję i temat, nadal przyciągają naszą uwagę? Co sprawia, że chcemy stworzyć takie samo ujęcie, zamiast poszukać własnej interpretacji tematu? To ciekawe zagadnienie socjologiczne.

Niedawny eksperyment Instagrama z ukrywaniem ilości polubień, mógł być próbą zareagowania na monotematyczność popularnych zdjęć. W końcu to, że ktoś polubił zdjęcie, które oglądał w ułamku sekundy na wyświetlaczu telefonu, nie powinno decydować o tym, że uznajemy je za dobre.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)