Iran. Aresztowanie blogerów. Latali dronem bez pozwolenia

Iran. Aresztowanie blogerów. Latali dronem bez pozwolenia
Źródło zdjęć: © © [YouTube](https://www.youtube.com/channel/UC8f3B2wEbPb9r9b37NIZKQ)
Justyna Kocur-Czarny

17.09.2019 07:14, aktual.: 26.07.2022 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Iran bywa niebezpieczny dla miłośników dronów. Jolie King i Mark Firkin podróżowali z Australii do Londynu. Zostali zatrzymani w okolicy Teheranu. Prawdopodobnie przebywają w więzieniu za latanie dronem bez pozwolenia.

Para australijskich blogerów - T.W.O - The Way Overland - wyruszyła w podróż życia. Założyli kanały na YouTubie i Instagramie, na których dzielili się swoimi przygodami. W czerwcu ich media społecznościowe nagle zamilkły. Ostatni odcinek vloga pokazywał, że są w Pakistanie.

Kilka dni temu Pouria Zeraati, dziennikarz Manoto News poinformował na swoim Twitterze, że para przebywa w więzieniu na terenie Iranu. Zostali aresztowani w lipcu 2019 roku w okolicach Teheranu za latanie dronem bez zezwolenia. Rodzina blogerów twierdzi, że Jolie i Mark byli nieświadomi irańskiego prawa, które zabrania latania dronem bez specjalnej licencji.

Ich proces jeszcze się nie odbył. Oboje przebywają w więzieniu Evin, w którym od 1972 roku przetrzymywano wielu więźniów politycznych. Miejsce to jest okryte złą sławą ze względu na liczne doniesienia o łamaniu tam praw człowieka, w tym gwałty, tortury oraz nieludzkie warunki.

Latanie dronem w Iranie jest zabronione, a próba przekroczenia z nim granicy kończy się natychmiastową konfiskatą. Za nieprzestrzeganie tego prawa parze prawdopodobnie grozi 6 miesięcy więzienia oraz natychmiastowa deportacja po wykonaniu wyroku. Niestety istnieje jednak możliwość, że para będzie przetrzymywana przez nieokreślony czas, zanim zapadnie ostateczny wyrok. Według źródeł w sprawę zaangażował się już australijski rząd.

GET TO PAKISTAN NOW!! - AUSSIES DRIVING PAKISTAN - The Way Overland - Episode 60

Podróżując do innych krajów, zawsze należy sprawdzać obowiązujące tam prawa. Wiele miejsc ma ściśle określone przepisy odnośnie latania dronami. Z pomocą przychodzą takie strony, jak uavcoach.com, które zbierają informacje na temat niezbędnych pozwoleń. Nie ulega wątpliwości, że King i Firkin postąpili bardzo lekkomyślnie. Mimo wszystko kara wydaje się niewspółmierna do przewinienia i mam nadzieję, że ta gorzka lekcja już niedługo się dla nich zakończy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)