Irix 150 mm f/2.8 Macro - wysokiej klasy teleobiektyw do zdjęć makro

Irix 150 mm f/2.8 Macro - wysokiej klasy teleobiektyw do zdjęć makro
Monika Homan

24.09.2018 10:59, aktual.: 26.07.2022 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Irix znana z wysokiej jakości obiektywów szerokokątnych oraz filtrów fotograficznych zapowiedziała właśnie nowy obiektyw. Będzie to Irix 150 mm f/2.8 Macro 1:1 do aparatów pełnoklatkowych z bagnetem Nikon F, Canon EF oraz Pentax K.

Potwierdziły się plotki sprzed kilku dni. Firma Irix rozszerza swoje portfolio o nowy obiektyw Irix 150 mm f/2.8 Macro 1:1. Ogniskowa 150 mm i skala odwzorowania 1:1 mają zapewnić wygodę pracy z niewielkimi obiektami, dając możliwość oddalenia się na większą odległość, niż w przypadku pracy z krótszymi ogniskowymi.

Obraz

Wysoka jakość obrazu

Obiektyw jest skonstruowany z 12 soczewek w 9 grupach - 3 ze szkła o niskiej dyspresji, 4 ze szkła o podwyższonym współczynniku załamania światła. Dzięki takiej konstrukcji producent gwarantuje niezauważalną dystorsję na poziomie 0.1 procenta.

Obraz

Przysłona zbudowana jest z 11 listków, które zachowują kołowy kształt w całym zakresie pracy. Przysłoną można sterować z poziomu aparatu dzięki wbudowanemu w obiektyw procesorowi. Pozwala on też na uzyskanie potwierdzenia ostrości i zapis parametrów w formacie EFIX.

Obraz

Odporna i wygodna konstrukcja

Obiektyw został uszczelniony w pięciu kluczowych miejscach, dzięki czemu nie straszny mu deszcz, mgła czy śnieg. Pierścień ostrzenia posiada szeroki gumowy uchwyt, a jego skala obrotu wynosi 270 stopni, co ma zapewniać wygodne i precyzyjne ustawianie ostrości. Możliwe jest też zablokowanie pierścienia w dogodnej pozycji za pomocą funkcji Focus Lock. Ogniskowanie odbywa się wewnątrz obiektywu, dzięki czemu nie zmienia on swoich rozmiarów podczas ostrzenia.

Obraz

Nowa wersja wykończenia Dragonfly

W konstrukcji obiektywu Irix 150 mm f/2.8 Macro zastosowano nową wersję wykończenia Dragonfly, która zapewnia wysoką wytrzymałość i niską wagę. Szkielet z aluminium zamknięto w zewnętrznej konstrukcji wykonanej ze stopów aluminowo-magnezowych i elementów kompozytowych.

Obraz

Nie mamy jeszcze informacji o cenie, ani dostępności, ale obiektyw można będzie zobaczyć na Photokinie. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie powiedzieć o nim coś więcej po targach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)