US Navy pokazuje to, co najlepsze. Obok tych zdjeć nie da się przejść obojętnie

US Navy pokazuje to, co najlepsze. Obok tych zdjeć nie da się przejść obojętnie
Źródło zdjęć: © © Haydn N. Smith / US Navy
Przemysław Juraszek

30.12.2021 14:25, aktual.: 30.12.2021 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rok 2021 zbliża się ku końcowi. Aby to uczcić, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych postanowiła pokazać swój sprzęt w całej okazałości, niejednokrotnie w dość nietypowej scenerii. Zobaczymy tu nie tylko statki, ale również samoloty i uzbrojenie w akcji. Coś niesamowitego!

Na powyższym zdjęciu widać formację samolotów, w tym E-2 Hawkeye, po którego obu stronach znajdują się myśliwce Boeing F/A-18E/F Super Hornet z widocznym dodatkowym zbiornikiem paliwa oraz F-35 Lightning II.

Samolot w centrum to maszyna będąca oczami i uszami uderzeniowej grupy lotniskowców. Ze względu na krzywiznę ziemi, radar umieszczony na okręcie lub lądzie ma zasięg wykrywania ograniczony do około 45 km. Problem rozwiązuje wyniesienie urządzenia wyżej, więc Hawkeye to pokładowa wersja samolotów AWACS często widocznych nad Polską.

Z kolei myśliwce Boeing F/A-18E/F Super Hornet to wół roboczy amerykańskiego lotnictwa morskiego zdolny do atakowania celów powietrznych, lądowych oraz morskich. Maszyna została niedawno dodana do gry firmy Microsoft - Flight Simulatora.

Na poniższym zdjęciu widać myśliwce ze złożonymi końcówkami skrzydeł na pokładzie potężnego lotniskowca. W przypadku tej maszyny każdy metr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota.

Pokład lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower podczas uzupełniania zapasów z USNS Arctic na Morzu Arabskim dokonywanego 13 kwietnia 2021 r.
Pokład lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower podczas uzupełniania zapasów z USNS Arctic na Morzu Arabskim dokonywanego 13 kwietnia 2021 r.© © Trent P. Hawkins / US Navy

Z kolei F-35 to samolot piątej generacji typu stealth, przeznaczony do misji podniesionego ryzyka. W Marynarce Wojskowej USA spotkamy jego dwie wersje: C przystosowaną do startu przy wykorzystaniu katapulty z pokładu lotniskowca oraz B potrafiącą startować i lądować pionowo. Pokaz możliwości tej drugiej możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Lądowanie F-35B Lighting II na pokładzie USS America podczas nocnych operacji lotniczych 26 czerwca 2021 r.
Lądowanie F-35B Lighting II na pokładzie USS America podczas nocnych operacji lotniczych 26 czerwca 2021 r.© © Vincent E. Zline / US Navy

W kolekcji znajduje się fenomenalne zdjęcie pokazujące tankowanie w locie myśliwca Boeing F/A-18E/F Super Hornet dokonywane przez bezzałogową cysternę Boeing MQ-25 T1 Stingray.

Testowe tankowanie w locie dokonane 4 czerwca 2021 r. w pobliżu Mascoutah w stanie Illinois
Testowe tankowanie w locie dokonane 4 czerwca 2021 r. w pobliżu Mascoutah w stanie Illinois© © US Navy

US Navy wykorzystuje też samoloty zmiennowirnikowe Bell Boeing V-22 Osprey, które łączą zalety śmigłowca (pionowy start i lądowanie w trudnych warunkach) z szybkością lotu klasycznych konstrukcji. Warto zaznaczyć, że US Army także rozważa podobną, ale mniejszą konstrukcję w swoich szeregach.

MV-22B przygotowuje się do startu z pokładu USS America na Morzu Filipińskim,17 sierpnia 2021 r.
MV-22B przygotowuje się do startu z pokładu USS America na Morzu Filipińskim,17 sierpnia 2021 r.© © John Tetrault / US Navy

Skoro mowa o US Navy, to nie mogło zabraknąć żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, którzy muszą ćwiczyć swoje umiejętności na okrętowej strzelnicy znajdującej się na pokładzie lotniskowca.

Marines przeprowadzają szkolenie ogniowe na pokładzie USS America na Morzu Salomona, 5 sierpnia 2021 r.
Marines przeprowadzają szkolenie ogniowe na pokładzie USS America na Morzu Salomona, 5 sierpnia 2021 r.© © Karis Mattingly / US Navy

Więcej zdjęć możecie znaleźć na oficjalnym blogu US Navy.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)