System Isolite pozwala zmienić oświetlenie po zrobieniu zdjęcia! To naprawdę możliwe

System Isolite pozwala zmienić oświetlenie po zrobieniu zdjęcia! To naprawdę możliwe
Marcin Falana

29.11.2017 07:10, aktual.: 26.07.2022 18:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Isolite pozwala włączać i wyłączać lampy już po zrobieniu zdjęcia, w procesie post produkcji. Brzmi to co najmniej jak science fiction ale to rzeczywiście działa. Czy przez to fotografowie przestaną myśleć światłem?

Isolite to rewolucyjny pomysł na ułatwienie sobie pracy w studiu fotograficznym. System pozwala przy wykorzystaniu lamp reporterskich albo studyjnych, na ich obsługę po zrobieniu zdjęcia. Brzmi na niemożliwe, ale chętnie bym zobaczył jak to rzeczywiście działa - demonstracja robi wrażenie.

Pierwsze pytanie na jakie odpowiadają pomysłodawcy Isolite w sekcji 7 szybkich faktów na temat Isolite to: "Czy mówicie serio? Czy to jest prawdziwe? To musi być ściema."

Obraz

Jak to działa?

Podobnie jak w Lightroomie bawimy się suwakami i pedzlem, ale teraz możemy w ten sposób włączać, wyłączać czy przyciemniać i rozjaśniać oświetlenie, które pochodzi z jednego ujęcia. Zamy podobne systemy, które wykonują po sobie dwa zdjęcia, jedno oświetlając tylko tło, co pomaga w szparowaniu, ale Isolite to jakiś kosmos! System pozwala robić takie rzeczy na jednym ujęciu, a nawet przyciemniać i rozjaśniać konkretne lampy. Wystarczy je tylko wyposażyć przed sesją zdjęciową w odpowiednie modyfikatory światła Isolite.

Obraz

Zdjęcie jest zapisywane w jednym RAW-ie, prosto w aparacie. Następnie plik trafia do Isolite Raw Conwerter, gdzie możemy dokonać edycji oświetlenia. W rezultacie dostajemy plik DNG, który możemy jeszcze obrobić w Lightroomie czy innym programie do RAW-ów.

“Isolite wykorzystuje precyzyjne filtry optyczne, aby rozdzielić światło na dwie długości fal, dzięki czemu każdy kanał może być łatwo odróżniony przez matrycę.”
Obraz

Oczywiście, jak w przypadku wszystkich filtrów ich zastosowanie wiąże się z utratą światła. Poza tym system Isolite działa na razie tylko dla fotografii czarno-białej. Mimo to możliwości edycji po zrobieniu zdjęcia robią wrażenie. Zazwyczaj ustawiamy światła do jednej sceny, dzięki Isolite jedna sesja zdjęciowa może mieć teraz wiele odsłon. Jeżeli zainteresował was taki pomysł na oświetlenie w studiu to cena za podstawowy model Isolite Dualite to około 250 zł. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.kickstarter.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)