Iwona Alesandrowicz znosi stygmatyzację przybyszy z innych krajów w projekcie ”Swój obcy”

Iwona Aleksandrowicz znana jest głównie z wielkoformatowych fotografii aktowych oraz artystycznych portretów. Na pomysł swojego najnowszego projektu ”Swój obcy” wpadła podczas rozmowy z Włochem, który w Szczecinku otworzył kawiarnię rodem z Rzymu.
Iwona Aleksandrowicz znana jest głównie z wielkoformatowych fotografii aktowych oraz artystycznych portretów. Na pomysł swojego najnowszego projektu ”Swój obcy” wpadła podczas rozmowy z Włochem, który w Szczecinku otworzył kawiarnię rodem z Rzymu.
Źródło zdjęć: © Nadia Bobak © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Marcin Watemborski

29.10.2018 13:47, aktual.: 30.10.2018 11:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Iwona Aleksandrowicz jest fotografką portretową, którą podziwiam od wielu lat za jej kreatywność. Tym razem jednak zamiast projektu artystycznego, zrealizowała swoim wielkim formatem zdjęcia dokumentalne. Zobaczycie w nich mieszkańców Zachodniego Pomorza Polski. Nie mieszkają tam jednak, bo tam się urodzili. Są tu, bo chcą i kochają ten kraj.

Jak zauważa autorka projektu - w naszym kraju można spotkać się z nagonką na obcokrajowców prze polityków i media. Zwraca ona uwagę na to, że dochodzi stale do ataków i różnych incydentów, a ksenofobia nie jest traktowana marginalnie, a często nawet wynoszona na piedestał.
Jak zauważa autorka projektu - w naszym kraju można spotkać się z nagonką na obcokrajowców prze polityków i media. Zwraca ona uwagę na to, że dochodzi stale do ataków i różnych incydentów, a ksenofobia nie jest traktowana marginalnie, a często nawet wynoszona na piedestał.© Aleksander Piwień © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Punkt widzenia niektórych grup nie pokrywa się z tym, który prezentuje Iwona. Postanowiła ona sportretować obcokrajowców mieszkających na terenie Pomorza Zachodniego – zwyczajnie, takimi, jakimi są. Każdy z nich wiedzie spokojne życie i przybył do Polski z miłości do tego kraju. Niektórzy prowadzą własne biznesy, inni uczciwie pracują w różnych firmach.
Punkt widzenia niektórych grup nie pokrywa się z tym, który prezentuje Iwona. Postanowiła ona sportretować obcokrajowców mieszkających na terenie Pomorza Zachodniego – zwyczajnie, takimi, jakimi są. Każdy z nich wiedzie spokojne życie i przybył do Polski z miłości do tego kraju. Niektórzy prowadzą własne biznesy, inni uczciwie pracują w różnych firmach.© Janina Adamiecka © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Podejście Iwony wywodzi się z tego, że wychowywała się w Legnicy – wielokulturowym mieście Dolnego Śląska. Przez lata stacjonowali tam żołnierze ZSRR, którzy pochodzili praktycznie ze wszystkich republik, więc każdy oddział był siłą rzeczy mieszanką różnych narodowości i kultur. Oprócz nich były tam inne społeczności: ukraińska, grecka, romska, a nawet niemiecka.
Podejście Iwony wywodzi się z tego, że wychowywała się w Legnicy – wielokulturowym mieście Dolnego Śląska. Przez lata stacjonowali tam żołnierze ZSRR, którzy pochodzili praktycznie ze wszystkich republik, więc każdy oddział był siłą rzeczy mieszanką różnych narodowości i kultur. Oprócz nich były tam inne społeczności: ukraińska, grecka, romska, a nawet niemiecka.© Henry Mendonca © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Człowieczeństwo polega na tym, by starać się rozumieć różne kultury i religie, pomagać w rozumieniu różnic. Ta różnorodność kultur, wyznań i tradycji jest bogactwem ludzkości. Wystarczy odrobina chęci, zainteresowania, otwartości wobec nowego członka społeczności, by zyskać nowego, wartościowego przyjaciela – zauważa artystka.
Człowieczeństwo polega na tym, by starać się rozumieć różne kultury i religie, pomagać w rozumieniu różnic. Ta różnorodność kultur, wyznań i tradycji jest bogactwem ludzkości. Wystarczy odrobina chęci, zainteresowania, otwartości wobec nowego członka społeczności, by zyskać nowego, wartościowego przyjaciela – zauważa artystka.© Ken Williams © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Podczas rozmów ze swoimi bohaterami, Iwona usłyszała, że w ostatnich latach ich sytuacja znacznie się zmieniła. Nagle zaczęli przeszkadzać, zaczęli być szykanowani i nie rozumieją skąd to się wywodzi. Wolą nie rzucać się w oczy, nie prowokować nikogo. Niektóre osoby, do których dotarła Iwona nie chciały brać udziału w projekcie, ze względu na napiętą atmosferę dotyczącą obcokrajowców w ich najbliższym otoczeniu.
Podczas rozmów ze swoimi bohaterami, Iwona usłyszała, że w ostatnich latach ich sytuacja znacznie się zmieniła. Nagle zaczęli przeszkadzać, zaczęli być szykanowani i nie rozumieją skąd to się wywodzi. Wolą nie rzucać się w oczy, nie prowokować nikogo. Niektóre osoby, do których dotarła Iwona nie chciały brać udziału w projekcie, ze względu na napiętą atmosferę dotyczącą obcokrajowców w ich najbliższym otoczeniu.© Małgorzata Dar © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Projekt był realizowany od maja do września 2018 roku. Iwona Aleksandrowicz wykonała zdjęcia aparatem Graflex Speed Graphic, a pomoc w sfinalizowaniu projektu pochodziła z programu Społecznik 2018 Wojewody Zachodniopomorskiego.  Wystawa jest dostępna do końca listopada 2018 roku w CEEiR w Szczecinku.
Projekt był realizowany od maja do września 2018 roku. Iwona Aleksandrowicz wykonała zdjęcia aparatem Graflex Speed Graphic, a pomoc w sfinalizowaniu projektu pochodziła z programu Społecznik 2018 Wojewody Zachodniopomorskiego. Wystawa jest dostępna do końca listopada 2018 roku w CEEiR w Szczecinku.© Michael Pugh © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autorki.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autorki.© Patrizio Varrina © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Natalija Bordon © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Sergio Gonzalves © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Tammaro d'Ericco © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Tatiana Straszyńska © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Temur Balakari © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Tony Michalski © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Yvette de Guzman © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także