Jak chronić aparat w upale? Kilka prostych trików na lato

Jak chronić aparat w upale? Kilka prostych trików na lato
Kasia Piotrowska

29.07.2019 10:50, aktual.: 26.07.2022 15:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wysokie temperatury dają się we znaki fotografom pracującym w terenie. Wszędzie, poza klimatyzowanym studiem, upał może mieć wpływ na pracę aparatu. Poniżej znajdziecie kilka rad, jak zniwelować skutki gorąca.

Szukaj cienia

Najprostszy sposób to unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce. Temperatura w słońcu i w cieniu może znacząco się różnić. Fotografując w cieniu nie tylko ochronisz aparat przed niepotrzebnym nagrzewaniem, ale mniejsze szanse, że sam nabawisz się udaru lub poparzenia.

Jeśli musisz wyjść na słońce, żeby zrobić potrzebne zdjęcie, zostaw niepotrzebny sprzęt w cieniu i schowaj się z powrotem najszybciej, jak się da. Pracując z modelami, zadbaj także o ich komfort i nie każ im pozować w słońcu zbyt długo. Zadbaj o dużą ilość wody i krem z filtrem UV.

Staraj się nie fotografować w samo południe i na odsłoniętym terenie. Najlepszy do schronienia jest naturalny cień, ale jeśli nie ma innej możliwości, zadbaj chociaż o dużą parasolkę (najlepiej białą lub srebrną), żeby chronić aparat przed bezpośrednią ekspozycją. Możesz także użyć blendy.

Korzystaj z wiatraków

Nie każde wnętrze posiada klimatyzację. Mimo, że fotografując w pomieszczeniu, nie jesteśmy wystawieni na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, temperatura może być bardzo wysoka. Zadbaj o odpowiedni przewiew, a najlepiej użyj wiatraka lub kilku. Skieruj je bezpośrednio na aparat. To przyniesie ulgę zarówno tobie, jak i pomoże schłodzić sprzęt.

Obraz

Rób przerwy

Zdarzyło ci się przegrzać aparat lub lampy podczas pracy? Jeśli fotografujesz serią i nie robisz żadnych przerw, to naturalne, że sprzęt może się nagrzać. Jeśli do tego temperatura na zewnątrz jest wysoka, to chłodzenie może potrwać dłużej. Dlatego rób przerwy w fotografowaniu i pozwól urządzeniu “złapać oddech”. Jeśli pracujesz z lampami, wyłączaj je kiedy tylko nie są ci potrzebne. Może światło naturalne może zastąpić część sztucznego oświetlenia?

Zainwestuj w lepsze karty pamięci

Zapisywanie danych na kartach pamięci jest jednym z najtrudniejszych zadań, jakie musi wykonać twój aparat. Może to spowodować szybkie nagrzanie tego elementu. W efekcie nie będziesz w stanie nacisnąć spustu migawki lub wyświetlenie informacji o błędzie. Jeśli skorzystasz z szybszej i nowszej karty pamięci, nie skumuluje się tyle ciepła podczas robienia zdjęć. Poza tym, aparat będzie działał szybciej, co jest plusem niezależnie od pory roku.

Obraz

Kompresy chłodzące

Owiń aparat w ręcznik, a pomiędzy jego warstwami umieść kompresy z chłodzącym żelem. Ręcznik uchroni aparat przed wilgocią i będzie dodatkowa warstwa ochronną przed promieniami słonecznymi. Możesz spróbować także włożyć aparat do lodówki turystycznej, uważaj tylko na różnicę temperatur. Nie chcesz schłodzić sprzętu zbyt szybko, bo skutki mogą być opłakane.

Korzystaj z dwóch korpusów

Jeśli warunki są naprawdę ciężkie, zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie. Używaj naprzemiennie dwóch korpusów aparatów, tak aby każdy z nich miał szansę “odpocząć”. Możesz je zmieniać kiedy tylko pojawi się problem, ale najlepiej rób to zanim jeszcze wyświetli się informacja o błędzie. To pozwoli na uniknięcie stałych uszkodzeń.

Obraz

Macie swoje sprawdzone sposoby na radzenie sobie z fotografowaniem w upale? Jeśli nie, to może warto pomyśleć o ich wprowadzeniu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także