Jak działa Smooth Trans Focus w nowym obiektywie Sony 100 mm f/2.8 G Master?

Jak działa Smooth Trans Focus w nowym obiektywie Sony 100 mm f/2.8 G Master?
Marcin Falana

22.02.2017 14:32, aktual.: 26.07.2022 18:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Sony odkryła rąbek tajemnicy, pokazując na filmiku, jak działa ich najnowsza funkcja Smooth Trans Focus w obiektywie Sony 100 mm f/2.8 G Master, która zapewnia niewiarygodnie miękkie rozmycie tła.

Sony 100 mm f/2.8 G Master to bardzo ciekawy obiektyw, który wzbogaca ofertę szkieł do systemu pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony A7. Obiektyw daje efekt super miękkiego rozmycia tła dzięki unikatowej technologii STF (Smooth Trans Focus) oraz 11-listkowej przysłonie. Efekty działania mogliśmy już obejrzeć na naszych łamach, gdy Kuba bardzo fajnie porównał w swoim tekście, jakie bokeh daje Sony 100 mm f/2.8 G Master oraz Sony FE 85 mm f/1.8. Nowy film ekipy Pixel Connection pokazuje jednak, jak naprawdę działa to rozwiązanie.

Introducing The NEW SONY 100mm F/2.8GM STF OSS G Master Lens

W obiektywie 100 mm f/2.8 G Master Sony zastosowało specjalną soczewkę apodyzacyjną, która przypomina filtr neutralnie szary, ale jej gęstość optyczna zwiększa się w miarę wzrostu odległości od osi optycznej - coś w rodzaju gradientu. Dzięki takiemu zabiegowi promienie, które znajdują się poza ostrością, mają miększe przejścia, a nie ostre, jak widzimy w standardowych jasnych szkłach. Krótko mówiąc, soczewka apodyzacyjna zmiękcza i przepuszcza przez gradient wszystko, co jest poza ostrością, zarówno w pierwszym jak i drugim planie.

Obraz

Technologia nie jest nowa, podobne rozwiązanie możemy znaleźć w obiektywie Laowa STF 105 mm f/2. Oczywiście trzeba oddać Sony zasługi za bardzo fajne zaimplementowanie tego rozwiązania do swojego obiektywu serii G Master.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)