Jak działa tryb priorytetu czasu (S/Tv)?

Jak działa tryb priorytetu czasu (S/Tv)?

Jak działa tryb priorytetu czasu (S/Tv)?
Źródło zdjęć: © © MW
Marcin Watemborski
23.06.2016 08:02, aktualizacja: 23.06.2016 10:02

Tryb priorytetu czasu (T/Tv) jest jedną z głównych opcji koła nastaw PASM. Jego działanie opiera się na automatycznym doborze odpowiedniego otworu przysłony dla wybranego przez użytkownika czasu.

Tryb preselekcji (priorytetu) czasu (S/Tv) polega na dobraniu przez algorytm aparatu odpowiedniego otworu (wartości) przysłony do ustawionego przez użytkownika czasu otwarcia migawki oraz czułości ISO. Jest to tryb wyjątkowo lubiany przez fotografów sportowych, którym zależy na nieporuszonych zdjęciach fotografowanego motywu.

Podobnie, jak we wszystkich pozostałych trybach koła PASM, i w tym fotograf może ustawić czułość ręcznie lub włączyć funkcję Auto ISO, wybrać styl obrazu i format zapisu plików na karcie. Mierzenie światła zależne jest od trybu pracy światłomierza. Użytkownik może wprowadzić korekcję ekspozycji, przy której przysłona zostanie otwarta mniej lub bardziej, by doświetlić lub przyciemnić zdjęcie.

Przy korzystaniu z trybu preselekcji czasu użytkownik ma znikomy wpływ na głębię ostrości, chyba że po zmierzeniu ekspozycji wydłuży lub skróci czas, tak by osiągnąć zadowalającą go wartość przysłony.

Ten tryb pojawił się w Canonie AE-1 w 1976 roku. Był to wówczas flagowy model japońskiej firmy, który wiódł prym wśród zawodowych fotografów. W 1980 roku została wydana nawet specjalna wersja tego korpusu z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)