Jak fotografować błyskawice?

Lightning
Lightning
Marcin

28.08.2008 18:25, aktual.: 28.08.2008 20:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fotografowanie błyskawic to zajęcie niezwykle ekscytujące, po trosze niebezpieczne, ale przede wszystkim - bardzo frustrujące. Baaardzo ciężko jest uchwycić błyskawicę za jej życia (które trwa ułamki sekundy!), a jeszcze trudniej jest uzyskać w ten sposób zadowalające zdjęcie. Mało jest jednak rzeczy, które cieszą bardziej, gdy nam się ta sztuka uda.

Jak więc zabrać się do fotografowania tzw. wyładowań atmosferycznych?

Jak więc zabrać się do fotografowania tzw. wyładowań atmosferycznych?

  • Statyw to podstawa - dosłownie i w przenośni. Jeśli chcesz ustrzelić błyskawicę, musisz pogodzić się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wbrew wszystkiemu, nie zawsze deszczem - przede wszystkim z wiatrem i małą ilością światła
  • Wężyk lub pilot - do zdalnego uruchamiania migawki. Bardzo ułatwia obserwację nieba, bo niejesteśmy przykuci do wizjera.
  • Szeroki obiektyw - są różne techniki chwytania błyskawic, ale najłatwiejszą (i dającą najlepsze efekty na początku) jest ustawienie otwarcia migawki na długi czas naświetlania (ponad 15 sekund, więc to następny powód, aby zainwestować w statyw) i korzystanie z szerokokątnego obiektywu - 28mm jest w sam raz.

Ostrzeżenie! Pamiętaj, aby zachować elementarne zasady bezpieczeństwa podczas fotografowania piorunów. Najlepiej zacząć od przeczytania czym są błyskawice i jak się przed nimi chronić.  Szczególnie zwróć uwagę, aby nie stać blisko drzew, masztów ani innych dużych metalowych obiektów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)