Jak fotografować dzieci w klimacie lifestyle?

Jak fotografować dzieci w klimacie lifestyle?
Źródło zdjęć: © © Marta Woźna / [paniwoznafotografia.pl](http://paniwoznafotografia.pl/)
Marta Woźna

11.09.2020 12:07, aktual.: 11.09.2020 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z sesją rodzinną w studio niestety często kojarzą się trudne emocje, szczególnie w przypadku dzieci, które dłużej adaptują się w nowym otoczeniu, a dodatkowe bodźce je przerażają. Jest mnóstwo cudownych miejsc i fotografek studyjnych, które potrafią szybko rozluźnić atmosferę, ale chyba mimo wszystko sesja lifestyle ma w tym dużą przewagę. Każdy czuje się na swoim gruncie dużo swobodniej niż w obcym miejscu, więc gdy maluch może biegać po domu i własnej sofie, szybciej zapomni, że ktoś jeszcze go przy tym fotografuje.

Zejdź do poziomu dziecka

Główna zasada fotografowania dziecka to zejście do jego poziomu. Bycie na wysokości oczu daje zupełnie inną perspektywę niż patrzenie z góry. Maluch szybciej złapie z nami kontakt i nam zaufa, kiedy usiądziemy z nim na podłodze, czy w jego namiocie tipi. Warto także na początku ustalić zasady współpracy i to w jaki sposób dziecko może do nas mówić. Per pani zastąp "ciocia" lub "wujek" i odczujesz różnicę. Pani fotograf brzmi trochę groźnie prawda?

Obraz
© © Marta Woźna / [paniwoznafotografia.pl](http://paniwoznafotografia.pl/)

Daj luz

Dziecko nie musi od początku ci ufać. Zresztą nie tylko ono, bo również rodzice muszą się przyzwyczaić do obcej osoby w ich domu czy mieszkaniu. Warto wraz z upływem czasu łamać kolejne bariery, podchodzić coraz bliżej i sprawdzać, na ile dziecko nam pozwoli sobą pokierować. Może być tak, że bardzo energiczny dwulatek za nic nie będzie chciał usiedzieć w miejscu. Zresztą, co mu się dziwić, skoro tyle ma teraz do zrobienia, poznania, a dodatkowo przechodzi silną fazę rozwojową i chce jak najwięcej decydować o sobie. W takiej sytuacji daj luz, odpuść na chwilę, pozwól się wyszaleć i...

Obracaj wszystko w zabawę

Im więcej złapiesz pomysłów na zabawę w czasie, w którym rodzicowi uda się przytulić malucha, skraść mu buziaka, wygilgać, szepnąć coś do ucha, tym lepiej dla ciebie. Zatrzymasz naturalne emocje i sytuacje, a jeżeli gagatki za nic nie chcą się okiełznać warto skorzystać z dobroci, jakie daje dom i pobawić się w chowanego, wyciągnąć ulubioną planszówkę, klocki, książeczkę i na chwilę wyciszyć emocje. Z zegarkiem w ręku kontroluj sytuację i gdy uznasz, że czas ponowić próbę i na przykład poskakać po łóżku, zrobić rodzinny portret przystąp do dzieła.

Obraz
© © Marta Woźna / [paniwoznafotografia.pl](http://paniwoznafotografia.pl/)

Cierpliwość to klucz

Nie oczekuj, że z każdym dzieckiem pójdzie gładko i przyjemnie. To ludzie. Mali, z problemami, bolącym zębem, brzuchem, humorem spowodowanym pogodą, czy urwanym uchem misia. Wykaż zrozumienie i bądź cierpliwy na to co się dzieje. Czasem nie przeskoczysz napadu złości i musisz opanować własny stres i nerwy. Rodzice ci podziękują, jeśli pomożesz im opanować sytuację i na pewno z przyjemnością polecą cię znajomym.

Obraz
© © Marta Woźna / [paniwoznafotografia.pl](http://paniwoznafotografia.pl/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także