Jak fotografować miasto

Jak fotografować miasto

somthing change...but something not..
somthing change...but something not..
Marcin
30.08.2008 13:22, aktualizacja: 30.08.2008 15:22

Miasto - zazwyczaj wielkie, prężne, z masami ludzi przelewającymi się to z jednej dzielnicy w drugą. Korki, hałas i architektura. Czy da się opisać za pomocą zdjęcia całą złożoność jaką jest miasto? Ponoć obraz warty jest tysiąca słów. A to już niemało.

Jak więc zabrać się do fotografowania miasta?

Jak więc zabrać się do fotografowania miasta?

  • Wstań wcześnie, idź spać późno. Ludzie w całej swojej masie mogą stanowić ciekawy temat, jednak polecam omijać miejski gwar i wstawać wcześnie rano. Inny niezaprzeczalny atut: kąt padania porannego światła, dzięki któremu cienie są dłuższe i tworzy się niepowtarzalna atmosfera
  • Merytoryczne przygotowanie. Jeśli fotografujesz miasto, którego nie znasz - przygotuj się i bądź świadomym turystą. Wiedz gdzie jesteś i jaka jest historia miejsca w którym się znajdujesz. To pozwoli Ci lepiej wczuć się w atmosferę.
  • Wracaj i powtarzaj. Zadziwiające jak zmienia się lokacja w zależności od tego kto i kiedy ją zapełnia. Plac na starówce z samego rana to zimny pokaz architektury, w południe centralny punkt spotkań grup turystycznych, a wieczorem gwarne centrum rozrywkowe. Wykorzystaj to i stwórz kolaż składający się z trzech zdjęć tego samego miejsca w trzech różnych godzinach.

Fotografia operuje uproszczeniami i symbolami. Stąd prosty wniosek: aby uogólnić miejsce należy odwołać się do symboli jakie w sobie kryje. Tych może być dużo, jednak na jednym zdjęciu najlepiej wyeksponować najbardziej charakterystycznny. Uogólnieniem może być też specyficzny klimat i atmosfera: Londyn ginie w mgle (choć to ponoć stereotyp i bzdura), za to Paryż  w kwiatach i gołębiach.

A Warszawa ma Pałac Kultury i Nauki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)