Jak fotografować w kosmosie? Podręcznik NASA

NASA
NASA
Jacek Siwko

22.03.2011 15:45, aktual.: 01.08.2022 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Astronauci to prawdziwi szczęściarze - nie dość, że lecą w kosmos, zyskują rozgłos i sławę, to jeszcze fotografują aparatami Hasselblad. Gdzie tu sprawiedliwość? :) Zobaczcie kosmiczną instrukcję fotografii kosmicznej.

Wszechstronne wyszkolenie kosmonautów pracujących dla NASA nie mogło ominąć tak ważnej dziedziny jak fotografia. Wiadomo, że wyjeżdżając w egzotyczne miejsce, nawet zawodowy fotograf może stracić orientację i fotografować dosłownie wszystko, ponieważ każdy szczegół wydaje się interesujący.

Fot. Hasselblad
Fot. Hasselblad

Co ma powiedzieć astronauta udający się w przestrzeń kosmiczną? Tam dopiero musi być egzotycznie! :) W dodatku nie jest zawodowym fotografem, więc nie ma szans, aby opamiętał się po zrobieniu kilkuset zdjęć.

Fot. Hasselblad
Fot. Hasselblad

Z pomocą pospieszyła firma Hasselblad, która opracowała specjalną instrukcję obsługi aparatu Hasselblad 500EL/M. Znalazło się w niej wiele przydatnych informacji, dotyczących również takich zagadnień jak kompozycja obrazu. W instrukcji założono oczywiście, że fotograf znajduje się w kosmosie. :)

Polecam ją wszystkim serdecznie jako miłą lekturę na przykład przy porannej kawie. Znajdziecie tam wiele cennych informacji dotyczących technicznych aspektów fotografii związanych z budową aparatu, prawidłowej ekspozycji kliszy czy skali ostrości. Szczególnie interesujący jest dział opisujący w jaki sposób uzyskać tak zwane "świetne zdjęcia". Chyba nie trudno się domyślić, że najbarwniejszą częścią tego rozdziału jest "Fotografia w kosmosie" z poradami dotyczącymi między innymi prawidłowego naświetlania słońca czy księżyca oraz tego pod jakim kątem ukazywać naszą planetę tak by uzyskać bardziej dramatyczny efekt. Instrukcja jest dostępna jest w pliku PDF na stronie firmy Hasselblad.

Źródło: PETAPIXEL.COM

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)