Jak komponować zdjęcia? Tłumaczy to film sprzed 74 lat

Jak komponować zdjęcia? Tłumaczy to film sprzed 74 lat16.03.2023 13:39
Umieszczanie głównych motywów w mocnych punktach zgodnie ze złotym podziałem nie jest nowością.
Umieszczanie głównych motywów w mocnych punktach zgodnie ze złotym podziałem nie jest nowością.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Niby nie da się wymyślić koła na nowo, ale można je zawsze ulepszać. Ten film z 1949 roku pokazuje, jakie podejście do kompozycji w fotografii mieli twórcy w połowie XX wieku. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale podwaliny są te same. Polecamy obejrzeć to wideo każdemu fotografowi, który chce sięgnąć po solidne fundamenty wiedzy.

Film z 1949 roku został nagrany w języku angielskim, ale można włączyć automatyczne generowanie napisów, więc każdy bez problemu zrozumie, o czym mowa. Wszystkim poradom towarzyszy muzyka odpowiednia dla tamtych czasów, jak też sposób omawiania zdjęć. Całość jest dość techniczna i racjonalna.

Wśród licznych porad, dowiemy się trochę o równoważeniu kadru elementami po przeciwległej stronie. Przedstawione są nawet schematy, które się poruszają wraz z kolejnymi wytycznymi, co bardzo pomaga w zrozumieniu tematu. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji o liniach prowadzących czy złotym podziale.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartfon Vivo X90 Pro?

Mimo tego, że nagranie ma 74 lata, dawka wiedzy wciąż jest aktualna. Dzięki przykładom i tłumaczeniu wszystkich zasad punkt po punkcie, zrozumienie kompozycji w fotografii stanie się proste i przyjemne. Prezentowane fotografie i omówienia nie są toporne i nie występuje trudne słownictwo. Uważamy, że każdy, kto zaczyna swoją przygodę z fotografią, powinien to zobaczyć.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)