Jak komponować zdjęcia? Tłumaczy to film sprzed 74 lat

Jak komponować zdjęcia? Tłumaczy to film sprzed 74 lat

Umieszczanie głównych motywów w mocnych punktach zgodnie ze złotym podziałem nie jest nowością.
Umieszczanie głównych motywów w mocnych punktach zgodnie ze złotym podziałem nie jest nowością.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski
16.03.2023 13:39

Niby nie da się wymyślić koła na nowo, ale można je zawsze ulepszać. Ten film z 1949 roku pokazuje, jakie podejście do kompozycji w fotografii mieli twórcy w połowie XX wieku. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale podwaliny są te same. Polecamy obejrzeć to wideo każdemu fotografowi, który chce sięgnąć po solidne fundamenty wiedzy.

Film z 1949 roku został nagrany w języku angielskim, ale można włączyć automatyczne generowanie napisów, więc każdy bez problemu zrozumie, o czym mowa. Wszystkim poradom towarzyszy muzyka odpowiednia dla tamtych czasów, jak też sposób omawiania zdjęć. Całość jest dość techniczna i racjonalna.

Wśród licznych porad, dowiemy się trochę o równoważeniu kadru elementami po przeciwległej stronie. Przedstawione są nawet schematy, które się poruszają wraz z kolejnymi wytycznymi, co bardzo pomaga w zrozumieniu tematu. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji o liniach prowadzących czy złotym podziale.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mimo tego, że nagranie ma 74 lata, dawka wiedzy wciąż jest aktualna. Dzięki przykładom i tłumaczeniu wszystkich zasad punkt po punkcie, zrozumienie kompozycji w fotografii stanie się proste i przyjemne. Prezentowane fotografie i omówienia nie są toporne i nie występuje trudne słownictwo. Uważamy, że każdy, kto zaczyna swoją przygodę z fotografią, powinien to zobaczyć.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)