Jak korzystać z funkcji zaznaczania, czyli skuteczne wycinanie w Photoshopie

Jak korzystać z funkcji zaznaczania, czyli skuteczne wycinanie w Photoshopie

Fot. JenniPenni / Flickr
Fot. JenniPenni / Flickr
Mateusz Gołąb
22.11.2010 18:54, aktualizacja: 01.08.2022 15:02

Dokładne zaznaczanie obszarów zdjęcia w Photoshopie ma zazwyczaj kluczowe znaczenie dla ostatecznego efektu. Niezależnie od tego, jakie modyfikacje będziesz robić, precyzja zaznaczania i wiedza o możliwych do zastosowania narzędziach to podstawa. Oto kilka skutecznych metod na szparowanie, czyli wycinanie obiektów z tła.

Po co w zasadzie używa się zaznaczania fragmentów zdjęcia? Prócz różnych spraw graficznych najczęstszym powodem jest wycinanie obiektu na zdjęciu z tła, popularnie zwane szparowaniem. Jeśli już poznacie przynajmniej kilka skutecznych sposobów wycinania, to dzięki ich łączeniu, w zależności od potrzeb, dacie radę prawie każdemu zdjęciu.

W Photoshopie (konkretnie CS3 - wiem, nie jest to nowość) macie do dyspozycji:

Zaznaczanie prostokątne, eliptyczne, pojedynczych rzędów i kolumn

Podstawowym narzędziem, które może służyć do zaznaczania regularnych kształtów, jest powyżej pokazana opcja zaznaczania. Funkcja ta pozwala na zaznaczenie obiektu prostokątnego lub owalnego.

Jeśli chcesz zaznaczyć coś kwadratowego lub dokładnie okrągłego, to podczas zaznaczania przytrzymaj klawisz SHIFT. Jeśli jednak przytrzymasz SHIFT przed rozpoczęciem zaznaczania, to przy kursorze pojawi się znaczek plusa, który poinformuje o tym, że właśnie zaznaczony obszar będzie dodany do wcześniejszego zaznaczenia.

Dodatkowo podczas zaznaczania można wcisnąć i przytrzymać ALT: zaznaczanie zacznie się od środka obszaru, a nie od krawędzi. Wypróbuj to sam. Jednak jeśli na obrazie jest już coś zaznaczone (chodzi o te "biegające mrówki" - zaznaczenie obramowane jest biało-czarną, cienką linią), wciśnięcie ALT przed rozpoczęciem zaznaczania spowoduje odjęcie ostatnio wskazanego obszaru (minus przy kursorze).

Skróty klawiszowe używane podczas zaznaczania:

Lasso - zwykłe, wielokątne i magnetyczne

Standardowym lassem rysuje się dowolnie i zaznacza to, co się chce. Ta funkcja jest szczególnie przydatna do szybkiego zaznaczania fragmentów zdjęć. Jeśli potrzebujesz precyzyjniejszego narzędzia, wypróbuj opcji Lasso wielokątne, którym zaznaczysz dowolne wieloboki i inne skomplikowane kształty.

Tutaj także działa dodawanie i odejmowanie obszarów (z klawiszami SHIFT/ALT), a pamiętać musisz tylko o tym, aby skończyć zaznaczanie w jego początku, tworząc zamknięty obieg. Inaczej Photoshop sam połączy oba końce po najkrótszej, prostej drodze.

Jeśli krawędź obiektu, który chcesz zaznaczyć, jest stosunkowo dobrze widoczna, to jedną z prostszych metod jest użycie lassa magnetycznego. Wystarczy kliknąć mniej więcej środkiem kursora w krawędź, a Photoshop sam będzie starał się jej trzymać. Efekt wychodzi, niestety, różnie.

Narzędzia: szybkie zaznaczanie, różdżka

Oba narzędzie są bardzo proste i szybkie w użyciu. Początkujący często zaczynają właśnie od różdżki, która dobrze użyta (polecam eksperymenty z wartością tolerancji) może być bardzo pomocna w szybkim uporaniu się z wycięciem czegoś z tła.

Podobnie jest z narzędziem Szybkie zaznaczanie - różnica jest taka, że "malujemy" nim po obiekcie, który chcemy zaznaczyć. Oczywiście najlepsze efekty otrzymamy wtedy, gdy obiekt jest stosunkowo jednolity.

Zakres kolorów

Zakres koloru wybiera nam konkretny kolor, który możemy próbkować z obrazu. Jak zwykle przy każdym automatycznym wybieraniu im bardziej jednolity kolor, tym lepiej dla zaznaczenia. Suwakiem z tolerancją możesz rozszerzać je lub ściągać, a po kliknięciu w ikonę próbnika z plusem dodawać nowe zakresy kolorów.

Ścieżki i narzędzie pióro

Ścieżki i narzędzie pióro to jedne z najbardziej powszechnie używanych sposobów na zaznaczanie, wymagają jednak nieco praktyki w obsłudze. Kolejne punkty są dodawane, a ścieżka miedzy nimi może być modyfikowana specjalnymi "wąsami" z nich wychodzącymi. Ścieżkę taką można przekształcić w zaznaczenie, klikając ścieżkę z wciśniętym klawiszem Ctrl. Modyfikacji kształtu ścieżki możesz dokonać z klawiszem Alt.

Szybka maska

Chodzi o to, żeby jak najdokładniej zamalować obszary, które nas nie interesują. Stopień wtapiania zaznaczenia jest tutaj regulowany miękkością samego pędzla, a gdy potrzebujesz odwrócić zaznaczenie, wychodzisz z trybu szybkiej maski i wciskasz znany skrót Ctrl-Shift-I.

To nie wszystkie sposoby na zaznaczanie, których możesz używać w programie Photoshop. Jest jeszcze kilka narzędzi, które pomagają w tej niewdzięcznej robocie. W ekstremalnych przypadkach konieczne będzie kombinowane użycie kilku wymienionych powyżej sposobów.

Która z metod jest najlepsza? To zależy od konkretnego zdjęcia, ale przede wszystkim od Twojej wiedzy i doświadczenia w stosowaniu konkretnych sposóbów. Przed rozpoczęciem obróbki zastanów się też, która z tych metod będzie najszybsza, szczególnie przy taśmowej obróbce zdjęć do np. katalogu produktowego.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)