Jak łazik Curiosity zrobił selfie na Marsie?

Jak łazik Curiosity zrobił selfie na Marsie?

Jak łazik Curiosity zrobił selfie na Marsie?
Źródło zdjęć: © © [NASA](https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA19807)
Marcin Watemborski
23.11.2017 10:09, aktualizacja: 23.11.2017 11:10

Co prawda to zdjęcie powstało w 2015 roku, ale nikt specjalnie nie zastanawiał się – jak do tego doszło, że moda na selfie dotarła nawet na Marsa. Curiosity na pewno nie ”zastanawia się” po co i dlaczego zrobiono to zdjęcie. Może jednak programiści wprowadzą w łaziku nowy tryb ”kosmicznego selfie”?

Zawsze, gdy podczas przeglądania różnych materiałów z NASA przeleci przed moimi oczami zdjęcie jakiejś sondy, łazika albo innej stacji kosmicznej, zatrzymuję się na chwilę nad nim. Nic nie poradzę – po prostu lubię te technologiczno-kosmiczne zdjęcia. To chyba przez ”Gwiezdne Wojny”. I tak właśnie jest z tym selfie Curiosity.

Ostatnio na stronie Astronomy Picture of the Day pojawiło się właśnie to zdjęcie. Co mogę powiedzieć na wstępie – lubię je. Pokazuje ono coś abstrakcyjnego w abstrakcyjnych warunkach – kosmiczny łazik robiący selfie na Marsie.

Warto zwrócić uwagę na historię tego zdjęcia. Powstało ono 5 sierpnia 2015 roku w 1065 dzień pobytu Curiosity na Marsie. Mimo tego, że wygląda jak fotka z selfiesticka zrobiona na szybko, to w rzeczywistości jest ona wycięta z szerokiej panoramy. Natomiast sama panorama jest sklejona z wielu zdjęć. Oryginał jest udostępniony na stronie NASA.

Obraz
© © [NASA](https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA19807)

Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu Mars Hand Lens Imager (MAHLI), czyli kamerki zainstalowanej na końcu ramienia łazika, czyli jakby nie patrzeć – Curiosity ma wbudowany aparat z selfie stickiem! Pozwala on łazikowi fotografować trudno dostępne miejsca i jak widać strzelić całkiem niezłe zdjęcie samego siebie.

Ekipa kierująca łazikiem ustawiła aparat poniżej poziomu, na którym się znajdował na każdym z poprzednich pełnych portretów. Dzięki temu można zobaczyć ”brzuszek” łazika.

Jak myślicie – powstanie więcej selfie Curiosity i będziemy mogli je podziwiać na Isntagramie łazika? Obserwowałbym.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)