Jak odszyfrować oznaczenia obiektywów: Canon

Fot. Krzysztof Basel
Fot. Krzysztof Basel
Łukasz Łusiak

24.02.2011 11:36, aktual.: 01.08.2022 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przed tygodniem pisaliśmy o oznaczeniach obiektywów Nikona. Pora na obiektowy głównego rywala japońskiej  firmy - Canona - dla systemu EOS. Zapraszamy do drugiej części naszego przewodnika po oznaczeniach obiektywów.

Przed tygodniem pisaliśmy o oznaczeniach obiektywów Nikona. Pora na obiektowy głównego rywala japońskiej  firmy - Canona - dla systemu EOS. Zapraszamy do drugiej części naszego przewodnika po oznaczeniach obiektywów.

Ma to oczywiście swoje zalety - łatwiej się rozeznać i je zapamiętać. Tym bardziej, że takich oznaczeń wcale nie ma dużo. Przykładowo: popularny obiektyw Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM. Co oznaczają poszczególne elementy?Lista najczęściej używanych skrótów na obiektywach Canon

System EOS to produkt rozpoznawalny przez wszystkich szanujących się fotografów.  Jego historia rozpoczęła się w 1987 roku, kiedy Canon wprowadził po raz pierwszy na rynek aparat z systemem EOS z zupełnie nowym mocowaniem bagnetowym obiektywu. W przeciwieństwie do Nikona Canon stosuje wyjątkowo konsekwentne i oszczędne nazewnictwo swoich obiektywów.

AF-Stop - stosowany głównie w długich teleobiektywach klasy L. Funkcja ta pozwala na szybkie, tymczasowe odłączenie napędu autofokusa. Dokonuje się tego, wciskając jeden z czterech przycisków rozmieszczonych na przedniej części obiektywu.

AFD (Arc Form Drive) - tak określa się najstarszy sposób napędu AF obiektywów Canona, czyli zwykły silnik elektryczny - jest wolniejszy i głośniejszy od obiektywów USM.

DO (Diffractive Optic) - oznacza zestaw siatek dyfrakcyjnych niwelujących aberracje i inne wady optyczne. Zastosowano tu soczewki Fresnel, dzięki czemu jednocześnie zmniejszono rozmiary i uproszczono ich konstrukcję.

EF (Electro Focus) - mocowanie obiektywów Canona wprowadzone wraz z korpusami systemu EOS w 1987 roku. Jest to elektroniczna regulacja ostrości.

EF-S - najnowszy standard obiektywów, kompatybilny z EF, ale przeznaczony dla lustrzanek z matrycami APS-C. Obiektywy EF-S mają tylną soczewkę głębiej wchodzącą do wnętrza aparatu, co powoduje, że w korpusach z pełnowymiarowym lustrem może dojść do kolizji tych dwóch elementów.  Obiektywy EF-S nie nadają się do wykorzystania dla pełnych klatek.

EMD (Electromagnetic Diaphragm) - elektronicznie sterowana przysłona.

FD - oznacza mocowania stosowane w szkłach przeznaczonych dla korpusów manualnych i wczesnych modeli AF. Można je podłączyć do korpusów klasy EOS przez odpowiednią przejściówkę.

IS (Image Stabilization) - stabilizacja obrazu. Niweluje drgania obiektywu, zmniejszając prawdopodobieństwo rozmycia zdjęcia. Dzięki stabilizacji można zastosować dłuższe czasy naświetlania podczas robienia zdjęć z ręki.

L (Luxury) - oznaczenie obiektywów Canona wysokiej klasy, przeznaczonych dla zawodowych fotografów. Szkła z tą literą są drogie, ale solidnie wykonane i uszczelnione. Ponadto cechują się bardzo starannym wyczernieniem wnętrza, co pozwala uniknąć odblasków, a w efekcie flary i blików.

USM (Ultra Sonic Motor) - oznacza opracowaną przez Canona metodę sterowania ogniskowaniem za pomocą fal ultradźwiękowych. Dzięki temu autofokus jest szybki i cichy. Silnik USM występuje w dwóch odmianach: pierścieniowej (Ring USM) oraz opracowanego w 1992 r. mikrosilnika (Micro USM). W 2002 roku światło dzienne ujrzała druga wersja tańszego napędu USM (Micro USM II)

TS-E – profesjonalne obiektywy Canon  typu tilt/shift, umożliwiające zmianę nachylenia i przesunięcia w celu zmiany głębi ostrości.

EOS, oznaczony zwykle czerwoną kropką przy mocowaniu.

EF-S – jak wyżej, ale obiektywy Canon z tym oznaczeniem przeznaczone są do lustrzanek z matrycą APS-C (350d/400d/20d itp.), czyli mniejszą od klatki filmu małoobrazkowego. Większość obiektywów w standardzie EF-S dość głęboko wchodzi w korpus aparatu, przez co raczej nie nadają się do zastosowania w lustrzankach z pełnowymiarową matrycą – odpowiadająca klatce filmu małoobrazkowego. Podobnie może być w przypadku aparatów analogowych. Zwykle obiektywy EF-S oznaczone są białym kwadracikiem przy mocowaniu.

IS – (Image Stabilizer) stabilizacja obrazu. Niweluje drgania obiektywu, zmniejszając prawdopodobieństwo rozmycia zdjęcia. Dzięki stabilizacji można zastosować dłuższe czasy naświetlania podczas robienia zdjęć z ręki.

USM – (Ultra Sonic Motor) szybki i cichy napęd obiektywu.

AFD – (Arc Form Drive) starszy model silnika obiektywu. Jest nieco wolniejszy i głośniejszy od USM.

L – oznaczenie drogich obiektywów Canona o wysokiej jakości.

DO – (Difractive Optics) zestaw siatek dyfrakcyjnych niwelujących aberracje i inne wady optyczne.

TS-E – profesjonalne obiektywy Canon umożliwiające zmianę nachylenia i przesunięcia w celu zmiany głębi ostrości.

MP-E – (Macro Photo Electronic) obiektyw przeznaczone do fotografii makro, bez Auto Focus'a, elektroniczna regulacja przysłony.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)