Jak odszyfrować oznaczenia obiektywów: Tamron

Tamron
Tamron
Łukasz Łusiak

21.03.2011 12:33, aktual.: 01.08.2022 14:45

Tamron to firma, który należy do wielkiej trójki niezależnych producentów obiektywów (Tamron, Sigma, Tokina). Wszystkim, którzy nie potrafią się odnaleźć w oznaczeniach jej obiektywów, wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne skróty.

Jeden z modeli Tamrona - SP 70-300mm VC USD
Jeden z modeli Tamrona - SP 70-300mm VC USD

Co oznaczają zawarte w nazwie skróty? Tamron - podobnie jak wcześniej opisani producenci - nie ma jednoznacznej i konsekwentnej koncepcji umieszczanego na obiektywie opisu. Zawarte są w nim tylko te najważniejsze informacje, reszta znajduje się w dołączonej do obiektywu specyfikacji. Na szczęście oznaczeń nie ma zbyt wiele, łatwo więc się w nich rozeznać.

Lista najczęściej używanych skrótów na obiektywach Tamron

(Anomalous Dispersion – dyspersja anomalna). Specjalne rodzaje szkła stosowane dla uzyskania wysokiej jakości obrazu przez niwelowanie aberracji chromatycznych.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

(Super Performance). Tamrona to linia wysokiej jakości obiektywów charakteryzujących się projektowymi parametrami technicznymi najwyższej klasy. Wyróżniają się solidnym wykonaniem, wysoka jakością optyki i dużą jasnością.

Obraz
Obraz

Na koniec pozostał jeszcze wspomniany skrót USD, czyli ultradźwiękowy silnik (Ultrasonic Silent Drive). Dzięki zastosowaniu tej technologi, wyposażone w nią obiektywy są szybkie, oraz  ciche. Jest to najmłodszy skrót ze wszystkich stosowanych na obiektywach Tamrona (od 2010 roku) w modelu Tamron SP 70-300 mm f/4-5.6 Di VC USD - jest to model skonstruowany z okazji 60. rocznicy Tamrona.

Dla osób zainteresowanych szczegółami dotyczącymi rozwiązań technicznych i oznaczeń zawartych w obiektywach Tamron uruchomił serwis na swojej stronie internetowej.

Źródło: Tamron

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)