Jak powstają filmy Kodaka? Zobacz wirtualną wycieczkę do fabryki

Jak powstają filmy Kodaka? Zobacz wirtualną wycieczkę do fabryki
Marcin Watemborski

11.01.2021 07:21, aktual.: 06.03.2024 22:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kodak to jedna z najważniejszych firm w historii fotografii. Tym bardziej, jeśli lubicie robić zdjęcia na filmie. Od 140 lat Kodak dostarcza nowych rozwiązań i znacznie wpłynął na rozwój medium. Usiądźcie zatem wygodnie i zobaczcie, jak powstają rolki w znanych żółto-czarnych kartonikach.

Kodak jest firmą, która spopularyzowała fotografię wśród ludzi dzięki swojej polityce. W pierwszej połowie XX wieku ich hasło brzmiało: "Ty wciskasz guzik, my robimy resztę". I tak było. Wszyscy, którzy kupili aparat Kodak Brownie, mogli go wysłać po skończeniu filmu do laboratorium, a w paczce zwrotnej otrzymywali wywołane zdjęcia oraz aparat z nowym filmem.

Współcześnie Kodak znacznie się podzielił. Najważniejszą częścią dla miłośników fotografii tradycyjnej jest spółka Kodak Alaris, której głównym zadaniem jest produkcja materiałów światłoczułych. Główna filia Kodaka obecnie zajmuje się pomocą dla branży medycznej w USA, na co dostała ogromną dotację od rządu.

Kodak: Behind the Scenes

Wycieczka, którą obejrzycie, to nagranie zrealizowane przez ekipę Studio C-41. Na filmie widać fabrykę w amerykańskim Rochester (stan Nowy Jork), która stale funkcjonuje i nawija kolejne taśmy na szpulki. Zobaczymy też przejście przez 3 fazy produkcji filmów.

Pierwszy krok to stworzenie bazy na film – taśmy, która przed pocięciem ma około 3,7 kilometra! W następnym etapie jest na nią nanoszona emulsja światłoczuła oraz specjalna chemia. Punkt trzeci to cięcie długiej taśmy na mniejsze odcinki, perforowanie jej, oznaczanie, pakowanie i przygotowanie do dystrybucji.

W ciągu jednego dnia w Rochester może powstać do 50 000 rolek filmu małoobrazkowego, lecz fabryka nie działa na pełnych obrotach cały czas.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)