Jak powstała "Idylla" - najczęściej oglądane zdjęcie w historii?

Jak powstała "Idylla" - najczęściej oglądane zdjęcie w historii?

Słynna "Idylla" - tapeta z Windowsa XP
Słynna "Idylla" - tapeta z Windowsa XP
Źródło zdjęć: © © Chuck O'Rear
Michał Strączek
30.03.2017 08:50, aktualizacja: 26.07.2022 18:34

Niemal każdy z nas zna słynną tapetę z Windowsa XP, która w szczycie popularności tego systemu mogła znajdować się na ponad miliardzie komputerów na całym świecie. Jak, gdzie i przez kogo została wykonana ta niezwykła fotografia? Jak sfotografowany obszar wygląda dziś? Oto historia prawdopodobnie najpopularniejszego zdjęcia świata.

Autorem zdjęcia jest Chuck O'Rear, który przez 25 lat fotografował w 30 krajach dla "National Geographic". Jest też pasjonatem wina - nie tylko kocha ten trunek, ale też ma na koncie zdjęcia do dziewięciu książek o winie.

Jego najbardziej znane zdjęcie ma z winem... całkiem sporo wspólnego. Ale o tym za chwilę. Słynne zdjęcia z tapety Windowsa XP zostało wykonane w 1996 roku, a wiec pięć lat przed premierą najnowszego wtedy systemu operacyjnego. Jak zapewnia fotograf, jego dzieło nie zostało w żaden sposób ulepszone komputerowo.

O'Rear sprzedał swoje zdjęcie agencji fotograficznej Corbis, której właścicielem był wtedy Bill Gates - współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. O'Rear nie podał do publicznej wiadomości, ile Microsoft zapłacił mu za tę fotografię. Przyznaje jedynie, że była to ogromna kwota. Spekuluje się, że to może być drugie najdroższe zdjęcie w historii.

Obraz
© © Carolyn Younger

Początkowo było wykorzystywane w kampanii reklamowej Windowsa XP, potem stało się podstawową tapetą tego popularnego systemu. Trafiło na pulpity komputerów na całym świecie. Szacuje się, że Microsoft sprzedał 500-600 milionów kopii systemu Windows XP. Do tego trzeba doliczyć mnóstwo nielegalnych wersji. Według prognoz Forrester Research w 2010 roku z Windowsa XP mogło korzystać na całym świecie ponad miliard osób. Fotografia dotarła nie tylko do komputerów mieszkańców USA czy Europy, ale także Rosji, czy Chin i wielu odległych miejsc na całym świecie. W ciekawej rozmowie z dziennikarzem "Napa Valley Register" Chuck O'Rear powiedział:

Gdy byliśmy kilka lat temu w Tajlandii, szukaliśmy w małej wiosce miejsca, w którym można coś zjeść. Tam także widziałem moje zdjęcie.

Przez wiele lat zastanawiano się, czy jest to prawdziwe zdjęcie, a jeśli tak, to gdzie znajduje się tak wspaniałe miejsce. Wymieniano Holandię, Francję, Irlandię, Nową Zelandię czy Anglię. Okazało się jednak, że owym miejscem jest Napa Valley w Kalifornii - niedaleko domu fotografa, czyli rejon słynący z uprawy winorośli.

Obraz
© © Goldin+Senneby

Dokładnie 10 lat później, w listopadzie 2006 roku, fotografowie kolektywu Goldin+Senneby wykonali identycznie wykadrowane zdjęcie w tym samym miejscu. Pokazało ono zmiany, jakie zaszły na słynnej "Idylli". Teren zamieniony pod uprawę winorośli nie wygląda już niestety tak efektownie.

Aby lepiej poznać historię najczęściej oglądanego zdjęcia w historii, warto rozejrzeć się po okolicy. Dzięki Google Street View jest to możliwe. Oto kilka fotografii wykonanych w tamtym miejscu:

Kwiecień 2014
Kwiecień 2014© © Google Street View
Kwiecień 2014
Kwiecień 2014© © Google Street View
Kwiecień 2014
Kwiecień 2014© © Google Street View
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)