Jak powstawał legendarny Nikon F? [wideo]

Jak powstawał legendarny Nikon F? [wideo]

Nikon F
Nikon F
Łukasz Łusiak
03.05.2011 09:40, aktualizacja: 01.08.2022 14:41

Wypuszczony na rynek w 1959 model Nikon F odegrał znaczącą rolę w historii fotografii. Był to pierwszy pierwszy model lustrzanki jednoobiektywowej firmy Nikon. W Sieci można znaleźć ciekawy film dokumentalny dotyczący tego, jak aparat został zaprojektowany.

Świat ujrzał nowego Nikona 20 marca 1959 roku na targach IPEX (International Photo Exhibition). Razem z aparatem Nikon wprowadził stosowany do dziś w lustrzankach bagnet F. Nowe mocowanie,  ruchome lustro, wymienna matówka... Nikon F był jednym z najbardziej zaawansowanych aparatów w tamtych czasach. Doceniony przez rzesze profesjonalistów, okazał się wielkim sukcesem firmy, o czym świadczy chociaż fakt, że produkowano go przez 15 lat - aż do roku 1974. Jego następcą był model Nikon F2 - uznawany przez wielu za najlepszą lustrzankę w historii. Bliższą historię modelu możecie poznać, oglądając ten 20-minutowy film:

Część 1

Designing the Nikon F (1/2)

Część 2

Designing the Nikon F (2/2)

Mimo 52 lat, które minęły od jego powstania, Nikon F dalej pozostaje marzeniem pasjonatów historii fotografii i nie tylko.

Źródło: Peta Pixel

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)