Nowy film zdradza, jak powstawały idealne odbitki w ciemni Ansela Adamsa

Nowy film zdradza, jak powstawały idealne odbitki w ciemni Ansela Adamsa
Źródło zdjęć: © Źródło: youtube.com
Marcin Watemborski

08.07.2016 11:34, aktual.: 08.07.2016 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeden z ojców współczesnej fotografii, Ansel Adams, zbudował swoją własną ciemnię. Jak wyglądało pomieszczenie, gdzie tworzył swoje legendarne odbitki? Jakich technik używał? Tego i wiele więcej dowiecie się z poniższego artykułu.

Marc Silber w jednym z ostatnich odcinków swojego show „Advancing Your Photography” sięgnął do archiwalnych nagrań, w których Ansel Adams – legenda fotografii, twórca systemu strefowego – opowiada o swojej ciemni. Ten materiał nigdy wcześniej nie ujrzał światła dziennego.

Syn Adamsa, Michael Adams, pokazuje m.in. statyw wózkowy przeznaczony do tablicy, do której przyczepiał papier, by go naświetlić i wymasować oraz stanowisko pracy chemicznej, gdzie Ansel Adams wywoływał swoje doskonałe odbitki. Wózek był zautomatyzowany, dzięki czemu fotograf mógł przybliżać i oddalać papier od powiększalnika. Tuż obok znajdował się zaawansowany kontroler do powiększalnika i narzędzia do maskowania.

Obraz

Ciekawy jest sposób suszenia odbitek testowych Adamsa. Według jego syna, fotograf po wypłukaniu papieru brał go do kuchni, wsadzał do mikrofalówki i szybko suszył. Wydaje się to dziwne ze względu na to, że fale generowane przez sprzęt mogą mieć wpływ na strukturę emulsji światłoczułej. Suszenie pozwalało zobaczyć, jak będzie wyglądała końcowa odbitka – w trakcie parowania wody zmienia się tonacja papieru.

Obraz

Do naświetlania papierów Ansel Adams wykorzystywał konstrukcję składająca się z kilkudziesięciu lamp, dla których były osobne wyłączniki. Służyło to do kontrolowania ekspozycji. Oczywiście można to zrobić instalując zwykły potencjometr.

Ansel Adams zoptymalizował ciemnię pod siebie. Wypracował sobie tym charakterystyczny, aczkolwiek prosty styl pracy, który w połączeniu z jego wiedzą oraz umiejętnością wizualizacji dawały świetny efekt.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także