Jak pozbyć się czerwonych oczu na zdjęciach?

Jak pozbyć się czerwonych oczu na zdjęciach?

Jak pozbyć się czerwonych oczu na zdjęciach?
Justyna Kocur-Czarny
06.02.2020 12:23, aktualizacja: 06.02.2020 13:23

Czerwone plamy na źrenicach były kiedyś zmorą fotografujących. Dziś technika poszła do przodu i problem występuje znacznie rzadziej. Wyjaśnimy w jakich sytuacjach efekt czerwonych oczu może się pojawić i jak się go pozbyć.

Dlaczego powstaje efekt czerwonych oczu na zdjęciach?

Czerwone oczy na zdjęciach fotografowanej osoby powstają w momencie, kiedy używamy lampy błyskowej wbudowanej w aparacie. Światło z flesza wpada przez otwartą źrenicę, odbija się od dna oka i trafia z powrotem do obiektywu. Czerwony kolor zawdzięczamy rodopsynie, czyli czerwonemu barwnikowi występującemu w siatkówce oka.

Jak uniknąć czerwonych oczu na zdjęciu?

Wiedząc z czego wynika efekt czerwonych oczu, możemy w łatwy sposób go uniknąć. Wystarczy wziąć pod uwagę kierunek padania światła i zachowanie ludzkiego oka. Większość współczesnych aparatów ma tryb, który niweluje powstanie czerwonego odbicia. Polega to na tym, że przed właściwym błyskiem, lampa aparatu wykonuje błysk próbny. Tym samym źrenice fotografowanych osób dostają impuls, aby się zwęzić. Dzięki temu błysk flesza ma mniejsze szanse, aby "wydostać się" z dna oka i wrócić do obiektywu.

Obraz
Obraz;

Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie na aparacie błyskowym zewnętrznej lampy błyskowej. Jeśli tylko wasz aparat posiada gorącą stopkę to takie rozwiązanie da wam jednocześnie możliwości rozwoju i próbowania różnych technik fotografowania. Światło błyskowe znajduje się wtedy dalej od obiektywu, co zmienia jego kąt i sprawia, że odbity promień nie wróci w postaci efektu czerwonych oczu. Jeszcze lepiej jest odbić światło lampy od sufitu lub ściany. Tak rozproszony promień sprawi, że unikniemy niechcianego efektu.

Jak usunąć czerwone oczy ze zdjęcia w postprodukcji

Jeśli nie udało nam się uniknąć efektu czerwonych oczu, możemy to jeszcze naprawić. Wiele programów do obróbki zdjęć posiada automatyczne narzędzia do poprawy tego defektu. Wystarczy zaznaczyć oczy fotografowanej osoby, a program automatycznie zamieni kolor. W Photoshopie możemy wybrać to narzędzie z menu po lewej klikając prawym przyciskiem myszy na ikonkę plasterka i zaznaczając "Czerwone oczy". Następnie zaznaczamy źrenicę i... gotowe.

Narzędzie do usuwania czerwonych oczy w Photoshopie
Narzędzie do usuwania czerwonych oczy w Photoshopie© © Wikimedia Commons
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)