Jak pozbyć się drgania aparatu, czyli tryb MuP
Co to jest tryb MuP w aparatach fotograficznych? Do czego służy? Kiedy i jak go używać?
- Kadrujemy scenę, ustawiamy ostrość (przyciskamy spust do połowy).
- Przyciskamy spust do końca. W tym momencie lustro się podnosi, ale migawka jest wciąż zamknięta. Odsuwamy ręce od aparatu i niczego nie dotykamy.
- Po upływie 30 sekund migawka otwiera się automatycznie i zaczyna się proces naświetlania, który trwa odpowiednio długo (w zależności od warunków oświetleniowych i ustawionych parametrów aparatu).
- Migawka zamyka się i zaczyna się zapis zdjęcia na karcie (jeżeli włączoną mamy opcję odszumiania, to proces zapisu zdjęcia na karcie trwa tyle samo, ile zdjęcie było naświetlane).
Praktyczna rada
Aby jeszcze bardziej zminimalizować drgania, np. gdy wieje wiatr, warto jest obciążyć cały aparat od góry, nakładając na niego np. średniej wielkości szczelną torebkę z piaskiem (tylko taką, z której się nie sypie ). 1 kg powinien wystarczyć.
Uwaga! Częstym błędem, który popełniają fotografowie używający tryb MuP, jest ponowne wciśnięcie spustu przez upływem 30 sekund (czyli ręczne wyzwolenie migawki zamiast automatycznego). Takie wyzwolenie jest bez sensu, bo dotykając aparat, wprawiamy go w ruch i wtedy mija się z celem wstępne podnoszenie lustra.
Pamiętajmy: pierwsze naciśnięcie spustu i czekamy cierpliwie (3 sekund) na automatyczne wyzwolenie migawki. Przez 30 sekund aparat „uspokoi” się i podczas otwarcia nie zostaną zarejestrowane żadne drgania.
Drugie naciśnięcie spustu możemy wykonać również wcześniej, ale tylko za pomocą pilota (ewentualnie długiego wężyka spustowego odpowiednio zabezpieczonego przez przenoszeniem drgań).
Życzę nieporuszonych zdjęć
Konrad "Skibek" Skiba, autor bloga fotograficznego "Zrób to sam" poświęconego domowym sposobom pozyskiwania często drogich rozwiązań.
Źródło: zts.skibek.pl