Jak przerobić lustrzankę na Polaroida?

Speed Magny
Speed Magny
Jacek Siwko

26.05.2011 07:10, aktual.: 01.08.2022 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to za dziwne pudełko pod Nikonem F2 i do czego służy? Odpowiedź jest prosta - to Speed Magny, dzięki któremu można zarejestrować fotografie zrobione lustrzanką na materiale Polaroid.

Nikon F2 to prawdziwy rarytas dla miłośników fotografii analogowej. Aparat należy do rodziny profesjonalnych lustrzanek i był produkowany od września 1971 do czerwca 1980.  Czas otwarcia migawki wahał się od 1/2000 do 10 sekund (przy nastawieniu samowyzwalacza). Aparat ma ponadto czas BULB oraz synchronizację z lampą błyskową na 1/80 sekundy.

Speed Magny to doskonałe narzędzie służące do wykorzystania lustrzanki do rejestracji zdjęć na materiałach typu Polaroid. W tym celu należy zdjąć tyną ściankę aparatu i używając mocowania na statyw, przykręcić Speed Magny do korpusu Nikona F2. W miejscu, gdzie zwykle znajduje się film 35 mm, jest teraz specjalny otwór, w który wpada światło z rejestrowanym obrazem.

Dzięki systemowi luster światło wędruje do pudełka znajdującego się pod aparatem, odbijając się o dwa dodatkowe lustra. Jedno ustawiono na linii obiektywu, a drugie na wysokości materiału światłoczułego. Kasetę z filmem mocuje się w pudełku i dzięki użyciu Speed Magny można cieszyć się natychmiastową odbitką. Przykładowe zdjęcia zarejestrowane tą techniką możecie zobaczyć poniżej.

Polaroid 1
Polaroid 1
Polaroid 2
Polaroid 2

Mimo że akcesoria były produkowane na przełomie lat 70., nadal można je zamówić na stronie KEH.com za równowartość 225 dolarów. Rzecz z pewnością do rozważenia dla wszystkich zwolenników tradycyjnych metod fotograficznych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)