Jak robić zdjęcia "pod światło"?

Jak robić zdjęcia "pod światło"?

summon to sunset
summon to sunset
Marcin
26.08.2008 07:00, aktualizacja: 26.08.2008 09:00

Jedną z pierwszych i podstawowych zasad fotografii to: zawsze rób zdjęcia "ze światłem", bo w innym przypadku będą przepalone i bez szczegołów. To reguła dobra na początek, gdy zaczynamy swoją zabawę z fotografią... ale jeśli interesuje nas coś więcej? Nie ma nic bardziej przyjemnego jak złamać trochę zasad, prawda?

Technika robienia zdjęć pod słońce zyskała nazwę Silhouette, od francuskiego ministra finansów za czasów Ludwika XV, Etienne de Silhouette'a (więcej o tej ciekawej historii można poczytać tutaj).

Ad rem- jak więc postępować, aby uzyskać dobre zdjęcia "pod słońce"?

  • Fotografuj będąc w cieniu - w ten sposob zminimalizujesz promienie światła, które padają \spoza\ fotografowanej sceny. Pomiar światła będzie wtedy o wiele trafniejszy, a i Twoje oko lepiej zarejestruje cały krajobraz. Nie bez znaczenia jest też to, że finalna wersja zdjęcia na wyświetlaczu będzie lepiej widoczne
  • Dopełniaj flaszem - jeśli, mimo wszystko, chcesz zobaczyć coś poza konturami obiektów robionych pod słońce, użyj lampy błyskowej. \Wydobędzie\ ona szczegóły zaciemnione przez bezpośrednie światło słoneczne
  • Fotografuj mocne obiekty - najlepiej wychodzą na zdjęciach pod słońce obiekty duże, o mocnych i wyraźnych konturach. Staraj się właśnie w ten sposób ustawiać swoich modeli/modelki, aby można było ich rozpoznać po konturach.

Najlepszym (w sumie to jedynym) czasem na robienie takich zdjęć to słoneczny dzień. Warto także popróbować swoich sił podczas zachodu i wschodu słońca - zdjęcia mogą wyjść bardziej "dramatycznie".

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)