Jak rozpoznać wiek osób na zdjęciach?

Rozpoznawanie twarzy Face.com
Rozpoznawanie twarzy Face.com
Dominik Herman

03.04.2012 12:10, aktual.: 26.07.2022 20:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od kilku dni użytkownicy usługi rozpoznawania twarzy, oferowanej przez serwis Face.com, mogą korzystać z nowego narzędzia – z detekcji wieku osób uwiecznionych na fotografiach.

Wspomniana usługa dostępna jest dla programistów za pośrednictwem interfejsu API, dzięki któremu może być wykorzystana jako część własnego projektu. Po przeanalizowaniu fotografii funkcja rozpoznawania twarzy podaje kilka informacji na temat osób na zdjęciu: określa ich płeć, prawdopodobny nastrój, ułożenie ust, etc.

Do wymienionych parametrów dodane zostały trzy kolejne: oceniony wiek danej osoby oraz minimalna i maksymalna możliwa liczba lat (czyli zakres błędu). Wszystkie te informacje są udostępniane w powiązaniu ze zmierzonym przez algorytm prawdopodobieństwem, określającym, jak bardzo wyliczone wartości są zgodne z rzeczywistością.

Rozpoznawanie twarzy Face.com
Rozpoznawanie twarzy Face.com

Narzędzie do rozpoznawania wieku osób na zdjęciach portretowych można wypróbować na stronie pod adresem http://developers.face.com/tools/#faces/detect. Z lewej strony okna dialogowego należy kliknąć na pole „upload” i załadować plik z fotografią z dysku lokalnego. Można również wskazać zdjęcie lub zdjęcia przez podanie ich adresów URL (za pomocą opcji „Use urls”). Procedura detekcji twarzy jest uruchamiana po wciśnięciu przycisku „Call Method”.

Po wypróbowaniu mechanizmu Face.com mogę powiedzieć, że faktycznie rozpoznane cechy osób na kilku sprawdzonych portretach są bliskie prawdy, choć w niektórych przypadkach algorytm potrafi pomylić się o kilka lat w jedną lub drugą stronę. Zachęcam do samodzielnego sprawdzenia tej funkcji i podzielenia się wynikami w komentarzach!

Źródło: Face.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)