Jak się fotografowało w czasie I wojny światowej? Oto historia Ernesta Brooksa

Ernest Brooks był pierwszym oficjalnym fotografem zatrudnionym przez brytyjską armię. Podczas I wojny światowej stworzył około 10% wszystkich zdjęć wojskowych. Jego życie i pasja przyniosły historii fotografii wiele wartościowych materiałów.

Jak się fotografowało w czasie I wojny światowej? Oto historia Ernesta Brooksa
Marcin Watemborski

Najnowszy odcinek serialu dokumentalnego The Great War poświęcony został tematyce tego, jak wyglądała I wojna światowa. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze zamówione zdjęcia wojenne, które mimo wszystko były dość kontrowersyjnym tematem. Pionierem tej dziedziny jest Ernest Brooks.

The War Photographer - Ernest Brooks I WHO DID WHAT IN WW1?

Ernest Brooks urodził się 23 lutego 1878 roku. Między 1915 a 1918 rokiem zajmował się dokumentowaniem I wojny światowej. Pracował na zlecenie armii brytyjskiej. Większość jego zdjęć była bardzo oficjalna i pozowana. Niektóre z nich bazowały na zdjęciach sylwetek żołnierzy na froncie. Przed wojną i tuż po niej, Brooks był oficjalnym fotografem Rodziny Królewskiej. Pełnił tę funkcję aż do 1925 roku.

Obraz
© © Ernest Brooks / Zdjęcie w domenie publicznej

Wiele zdjęć Brooksa stanowi spójny i doskonały technicznie materiał. Jego prace są określane jako „świadoma pogoń za zdjęciami, które mogą zostać opublikowane”. To dość normalne podejście, wszak fotografia była i jest narzędziem propagandy.

Obraz
© © Ernest Brooks / Zdjęcie w domenie publicznej

Mimo tego że większość zdjęć była pozowana, Ernest przez cały czas utrzymywał, że zdjęcia z pola walki nigdy nie były udawane. Miał on jasne instrukcje, co powinien, a czego nie powinien robić. Nie zmienia to faktu, że zdjęcia, które po sobie zostawił, stanowią bardzo wartościowy dokument tamtych czasów.

Obraz
© © Ernest Brooks / Zdjęcie w domenie publicznej

Rozpoznawalnym znakiem Brooksa jest częste i świadome wykorzystanie samych sylwetek żołnierzy na tle jasnego słońca, które pokazywały motyw bezkresnej drogi. Właśnie te fotografie były wykorzystywane jako symbol nieznanych bohaterów wojennych, walczących o lepsze jutro.

Obraz
© © Ernest Brooks / Zdjęcie w domenie publicznej

Brooks łącznie zrobił ponad 4400 zdjęć, jako korespondent wojenny. Ten zbiór jest uważany za największy indywidualny dorobek fotograficzny, który został zgromadzony w okresie pierwszej wojny światowej. Kolekcja tych zdjęć jest obecnie dostępna w Imperial War Museum, kolejna jest w posiadaniu National Library of Scotland. Obie z nich zostały zeskanowane i udostępnione publicznie.

Obraz
© © Ernest Brooks / Zdjęcie w domenie publicznej

Więcej zdjęć Ernesta Brooksa możecie zobaczyć na WikiCommons, stronie National Library of Scotland oraz stronie Imperial War Museums.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)