Jak się przygotować do zimowego sezonu górskiego z aparatem?

Fotografuję zimą od wielu, wielu lat. Góry nauczyły mnie w praktyce, jak się przygotować do zimowej wyprawy z aparatem. To sprawdzone rady, z których sam korzystam.

Jak się przygotować do zimowego sezonu górskiego z aparatem?
Źródło zdjęć: © © Karol Nienartowicz
Karol Nienartowicz

05.12.2017 | aktual.: 05.12.2017 14:24

Wędruj po górach nocą

Dzięki temu będziesz miał możliwość fotografowania wschodów i zachodów słońca. Zawsze zabieraj ze sobą mapę, GPS oraz latarkę czołową z zapasowym kompletem baterii. Jeśli to możliwe, nie chodź nocą sam.

Dolina Gąsienicowa, grudzień 2016 r.
Dolina Gąsienicowa, grudzień 2016 r.© © Karol Nienartowicz / [Facebook](https://www.facebook.com/KarolNienartowiczMountainPhotographer)

Zabierz ciepłą odzież

Podczas zimowych plenerów w górach nieocenione są kalesony z wełny merynosowej, wełniane skarpety, grube rękawice (plus cienkie rękawiczki do obsługi aparatu), czapka i komin. Najlepiej zabrać 2 lub 3 kurtki – cienką syntetyczną, kurtkę puchową i zewnętrzną kurtkę z membraną. Włóż stuptuty, bo w pogoni za idealnym kadrem będziesz chodził po głębokim śniegu.

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [Facebook](https://www.facebook.com/KarolNienartowiczMountainPhotographer)

Przygotuj do pleneru swój sprzęt fotograficzny

Naładuj baterie, naoliw ruchome części statywu (np. suchym filmem teflonowym), zabierz kluczyk w razie poluzowania na mrozie śrub statywu.

Śnieżka, grudzień 2014 r.
Śnieżka, grudzień 2014 r.© © Karol Nienartowicz / [Facebook](https://www.facebook.com/KarolNienartowiczMountainPhotographer)

Pamiętaj aby akumulatory trzymać zawsze przy ciele

Szczególnie, kiedy wędrujesz przez wiele godzin. Na mrozie baterie bardzo szybko tracą żywotność, a cyfrowe aparaty bez prądu są nic nie warte.

Zawsze miej w plecaku termos z gorącym napojem

Najlepiej sprawdza się herbata. Nie spisuje się alkohol, który po początkowym rozgrzaniu później przyspiesza wychładzanie organizmu. Noś w torbie z aparatem ogrzewacze chemiczne do stóp i dłoni. Podczas oczekiwania w mrozie na wschód lub zachód mogą pomóc uniknąć odmrożeń.

Naładuj baterię w telefonie komórkowym!

W razie kłopotów może się przydać.

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [Facebook](https://www.facebook.com/KarolNienartowiczMountainPhotographer)

Jeśli planujesz wędrówkę z aparatem po Tatrach musisz koniecznie zadbać o dobry sprzęt

Noś raki i czekan. Naucz się nimi posługiwać. Jeśli na trasie wędrówek masz miejsca, gdzie może zejść lawina musisz zainwestować w lawinowe ABC, oraz (to najważniejsze) nauczyć się nim posługiwać.

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [Facebook](https://www.facebook.com/KarolNienartowiczMountainPhotographer)

Fotografuj nocą

Zima to świetny czas na wykonywanie nocnych zdjęć. Obserwuj fazy księżyca. Jest wspaniałym źródłem światła, które zalewa srebrną poświatą cały krajobraz.

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [Facebook](https://www.facebook.com/KarolNienartowiczMountainPhotographer)

Szukaj ciekawych tematów zdjęć

Mogą to być nawisy śnieżne, niezwykłe tekstury nawiane przez wiatr, oświetlone pierwszymi promieniami zbocza. Poluj na ciekawe kadry bezpośrednio po opadach śniegu – świat jest wtedy bajkowy.

Szrenica
Szrenica© © Karol Nienartowicz / [Facebook](https://www.facebook.com/KarolNienartowiczMountainPhotographer)

Jeśli fotografujesz w czasie intensywnych opadów śniegu - korzystaj z parasola

Świetnie chroni sprzęt przed zawilgoceniem.

Jaszczurówka, grudzień 2016 r.
Jaszczurówka, grudzień 2016 r.© © Karol Nienartowicz / [Facebook](https://www.facebook.com/KarolNienartowiczMountainPhotographer)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)