Jak stworzyć galerię internetową w Adobe Photoshop Lightroom w kilka minut

Jak stworzyć galerię internetową w Adobe Photoshop Lightroom w kilka minut

Obraz (Fot. Flickr/See-ming Lee SML/Lic. CC by-sa)
Obraz (Fot. Flickr/See-ming Lee SML/Lic. CC by-sa)
Jakub Knoll
03.11.2010 13:35, aktualizacja: 01.08.2022 15:03

Już nie trzeba znać się na tajnikach PHP, CSS, Flasha czy nawet HTML. Za pomocą Adobe Photoshop Lightroom można stworzyć internetową galerię zdjęć w zaledwie kilka minut. Pokażemy Wam, jak to zrobić.

Zadanie okazuje się banalnie proste. Po włączeniu Lightroomu i wybraniu konkretnych prac lub katalogu, który chcemy zaprezentować, należy przejść do zakładki Web w górnym menu.

Obraz

Program automatycznie tworzy w środkowym oknie podgląd galerii. Do wyboru mamy trzy podstawowe jej rodzaje: prosty HTML, Flash lub jedną z trzech funkcji airtight (AutoViewer, SimpleViewer lub Postcard Viewer, które można też ściągnąć jako gotowe szablony stron z simpleviewer.net).

Galeria w HTML-u lub Flashu

Obraz

Po dokonaniu wyboru odpowiadającego nam szablonu przechodzimy do części informacyjnej strony (menu po prawej), w której możemy określić jej tytuł, tytuł i opis kolekcji, dane o autorze wraz z e-mailem lub adresem strony. Niżej znajdują się opcje określające kolor tekstu podstawowego, nagłówka i menu, tła strony, obrysów zdjęć, nagłówka i menu oraz tło i kolor przycisków nawigacyjnych.

Możemy też określić położenie menu lub jego brak. Zamiast (lub obok) tytułu strony istnieje możliwość wstawienia własnego logo (tekstowe lub graficzne), które będzie także odnośnikiem do strony głównej bądź innej wybranej przez nas (Identity Plate).

W przypadku galerii w HTML-u możliwe jest także określenie, jak dużą powierzchnię ma zajmować zdjęcie lub, jak wiele kolumn i wierszy z miniaturkami ma się znajdować na stronie. Jeszcze tylko trzeba zaznaczyć wielkość zdjęć, grubość obrysu, znak wodny autora oraz poziom wyostrzenia i można przejść do publikacji.

Publikuj!

W drugim przypadku warto w menu FTP serwer ustawić uprzednio katalog docelowy, do którego galeria trafi. Jeśli w tym menu klikniemy Custom settings i wybierzemy Edit, możemy zapisać ustawienia serwera (nazwę, login i hasło), by później jeszcze szybciej tworzyć swoje strony.

Obraz

I to tyle. Po kilku minutach pracy nasza galeria jest gotowa, a efekty można zobaczyć w przeglądarce i pokazywać je innym.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)