Jak ujarzmić czerń i biel w fotografii cyfrowej – część 2 [poradnik]
24.02.2011 16:33, aktual.: 24.02.2011 17:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Adobe Lightroom, Photoshop, a może Alien Skin Exposure czy NIK Silver Efex Pro? Którym programem najlepiej konwertować fotografie na szarości? W drugiej części poradnika opowiada o tym Michał Wiatrowski.
Narzędzi do kreatywnej konwersji na szarości jest sporo. Jeśli fotografujemy w formacie RAW (co polecam), już na etapie obróbki RAW-a jesteśmy w stanie wymusić taką selektywną konwersję. Nowe wersje Photoshopa, Lightrooma i podobnych programów również wyposażone są w narzędzia do takiej pracy.
W innym ustawieniu można wydobyć z twarzy śliczne piegi. Wszystko zależy od odcieni i oczywiście od opcji w programie. Ponadto Lightroom daje nieograniczone możliwości korzystania z gotowych ustawień publikowanych w sieci. Każde z nich można do woli zmieniać w zależności od swoich potrzeb i preferencji.
Jeżeli zależy nam na klasycznym wyglądzie obrazów, warto zainteresować się oprogramowaniem z gotowymi wzorcami ustawień. To oprogramowanie mające zaszyte wewnątrz ustawienia symulujące zachowanie się klasycznych materiałów światłoczułych. Dotyczy to tak sposobu konwersji, jak i przejść tonalnych, kontrastów, a nawet ziarnistości. Każda z tych cech przypisana jest do gotowych ustawień opisanych nazwami klasycznych filmów takich producentów, jak Ilford czy Kodak. Spośród programów tego typu szczególnie polecam Alien Skin Exposure i NIK Silver Efex Pro.
Autor: Michał Wiatrowski - CentrumPapieru.pl | XXLFOTO.PL | SztukaFotogafii.org
Źródło: Blog Sztuka Fotografi