Jak układać dłonie na zdjęciach portretowych?

Jak układać dłonie na zdjęciach portretowych?

Jak układać dłonie na zdjęciach portretowych?
Marcin Watemborski
20.01.2020 10:27, aktualizacja: 20.01.2020 11:27

Podczas robienia sesji portretowej większość z nas koncentruje się na twarzy naszego bohatera – ustach, oczach, mimice. Gdy robimy szersze kadry, nagle okazuje się, że mamy świetną minę, ale nie wiem, jak ustawić ręce modela. Dzięki temu poradnikowi poznacie kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.

Piękna modelka, piękna twarz - wydaje się, że wszystko gra. I tutaj pojawia się problem. Przy szerszym kadrze nie wiadomo, co zrobić z dłońmi. Jasne, możemy liczyć na kreatywność modelki, ale jeśli nie będziemy kontrolować jej gestykulacji możemy mieć na zdjęciach ”niezręczną rękę”. Innymi słowy – dłonie będą elementem, który zepsuje nasz idealny kadr.

Lindsay Adler, fotografka portretowa z Nowego Jorku, nagrała poradnik, w którym tłumaczy najbardziej powszechne błędy dotyczące ułożenia dłoni na zdjęciu. To ogólne rady, które nie zawsze mają zastosowanie, co trzeba wziąć pod uwagę. Jednak w przypadku oficjalnych zdjęć studyjnych, gdzie nie ma miejsca na ekspresję artystyczną, rady Lindsay mogą się przydać.

5 Things to Avoid while Posing Hands

Nie ustawiaj dłoni wnętrzem w stronę aparatu

Lindsay wspomina o tym, że wnętrze dłoni jest jaśniejsze niż reszta ręki, co jest prawdą. Faktycznie na zdjęciu może wyglądać dziwnie i odciągać wzrok od całości kadru. Radą fotografki jest ustawienie dłoni zewnętrznym bokiem do aparatu. W ten sposób stworzymy na zdjęciu elegancką, gładką linię.

Obraz

Unikaj napięcia dłoni i złączonych palców

Gdy ludzie się stresują podczas sesji portretowej, często zaczynają przebierać palcami. Taki tik nerwowy jest bardzo popularny i nie ma w nim nic dziwnego. Gorzej, że często przenosi się to na zdjęcia. Rzućcie okiem na przykład poniżej. Według mnie to kwestia sporna i uważam, że wyciągnięte, długie palce mogą interesująco podkreślać linię ramion.

Obraz

Nie naciskaj palcami na twarz

Bardzo powszechnym błędem podczas układania dłoni przy twarzy jest zbyt mocne naciskanie palcami na skórę. W ten sposób tworzą się wgniecenia, które podkreślone światłem po prostu źle wyglądają. Warto poprosić modela o to, by przyłożył jedynie opuszki do twarzy i nie naciskał zbyt mocno.

Obraz

Uważaj na ”bezpański palec”

Wiem, że to dziwnie brzmi i już tłumaczę o co chodzi. ”Bezpański palec” to taki, który odstaje od całej linii dłoni w niewiadomym kierunku, przez co zaburza kompozycję bliskiego portretu. W tym przypadku świetnym pomysłem jest poproszenie modela o ułożenie dłoni tak, by przykładowo kciuk był skierowany tak, jak reszta palców.

Obraz

Nie zginaj nadgarstka zbyt mocno

Po to, by zachować piękną linię całej ręki, warto zwrócić uwagę na nadgarstek. Jeśli ten będzie zbyt mocno zgięty na zdjęciu może wyglądać niekorzystnie. Zwróćcie uwagę na poniższy przykład. Na zdjęciu po lewej stronie skrót perspektywiczny daje odczucie braku dłoni. By tego uniknąć poproś modela o rozprostowanie nadgarstka.

Obraz

PRO TIP:* Jeśli na twoich zdjęciach model ma spięte dłonie, poproś go, by je rozluźnił prostymi ćwiczeniami. Czasem machanie na boki dłonią z luźnym nadgarstkiem i rozluźnionymi palcami może znacząco pomóc. Podobnie wykonywanie obrotów dłońmi ze splecionymi palcami – zupełnie jak na rozgrzewce podczas zajęć sportowych.*

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)