Jak uniknąć nieostrych zdjęć?

Podstawowym atutem udanego zdjęcia jest ostrość. Pomijając artystyczną zabawę rozmyciem, to właśnie przez nią rozpoznajemy, co jest pierwszym, a co drugim planem; co jest istotne na zdjęciu, a co może być tylko tłem. Jak więc działać, aby uzyskać maksymalną możliwą ostrość, nie wydając fortuny na profesjonalne obiektywy?

Jak uniknąć nieostrych zdjęć?
Maciej Kuś

23.08.2008 | aktual.: 02.08.2022 10:46

Jest dużo sposobów, aby robić ostre zdjęcia. Wszystkie wskazówki podzieliłem na trzy "rozdziały": technika, technologia i obróbka. Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, tak na prawdę chodzi o banalne sprawy, które jednak często umykają nawet zaawansowanym fotografom. Zaczynamy?

Technika

Technika tworzenia zdjęcia, aby uzyskały maksymalną ostrość oparta jest na prostej zasadzie: im krótszy czas naświetlania, tym mniejsza możliwość nieporządanego poruszenia. I to zawsze warto pamiętać.

Często jednak robimy zdjęcia w ciemnych i mrocznych miejscach. Jak wtedy uzyskać nieporuszone fotografie? Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z lampy błyskowej- ta jednak bardzo spłaszcza obraz i powoduje inne niepowołane efekty.

Trzeba się odwołać do 'starych sposobów' naszych dziadków: znaleźć stabilne miejsce do oparcia. Może to być ściana, framuga drzwi lub nawet druga osoba (choć to może komicznie wyglądać)

Technologia

Producenci sprzętu fotograficznego prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych technologii, które służą ograniczaniu rozmyć na zdjęć. Zaczęło się od obiektywów z ruchomym układem szkieł, później podobny układ zaczęto montować w cyfrowych lustrzankach, a dzisiaj znajdziesz je nawet w średnio-zaawansowanych "małpkach". Systemy te mają wiele nazw, np. VR (Vibration Reduction), IS (Image Stabilizer) etc. Więcej o samym procesie stabilizacji można poczytać tutaj.

Specjalnie dla maksymalnie dużej ostrości w dowolnych warunkach stworzono statywy fotograficzne. Obecnie budowane z lekkich tworzyw sztucznych, ważą dużo mniej i dostępne są w sensowych cenach - mimo to nie spotyka się ich zbyt często. Wynika to przede wszystkim z tego, że statyw, nawet ten najlżejszy, musi być odpowiednio duży, aby spełniał swoje zadanie

Innym, bardziej poręcznym narzędziem jest monopod, czyli taki "statyw na jednej nodze", pełniący funkcję pomocniczą. Często z monopodów korzystają profesjonalni fotografowie np. na meczach piłkarskich.

Obróbka

Jesteśmy właśnie po sesji fotograficznej, zgrywamy zdjęcia na dysk komputera i choć na wyświetlaczu wyglądały znośnie, to na dużym ekranie straszą nieostrością. Co teraz?

Nie ma się czego obawiać: jeśli nieostrość nie jest naprawdę duża, każdy porządny program do katalogowania zdjęć potrafią wyostrzać kontury i podnosić kontrast dając wrażenie braku rozmycia. Takimi opcje mają darmowe programy takie jak Google Picasa (Windows, Linux) czy iPhoto (OSX). Można też skorzystać licznych aplikacji internetowych. Szczególnie polecamy Picnic.com i Photoshop Express

Oczywiście ten sposób to droga na skróty, która nie zawsze prowadzi do celu, ale często można pomóc uratować zdjęcia wcześniej przeznaczone do wyrzucenia.

Podsumowanie

To co warto zawsze mieć w pamięci, aby zdjęcia były zawsze ostre i wyraźne:

  • się tak, aby kadr był oświetlony z możliwie największej liczby miejsc
  • znaleźć sobie dobre miejsce do podparcia
  • wybierać aparat ze stabilizacją obrazu
  • używać aplikacji, które poprawią ostrość zdjęć
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)