Jak usunąć żółte zabarwienie ze starego obiektywu? Poznaj prosty sposób

Jak usunąć żółte zabarwienie ze starego obiektywu? Poznaj prosty sposób

Jak usunąć żółte zabarwienie ze starego obiektywu? Poznaj prosty sposób
Źródło zdjęć: © © Mathieu Stern
Marcin Watemborski
15.01.2021 16:06, aktualizacja: 15.01.2021 17:06

Zabawa starymi obiektywami to coś, czego próbuje praktycznie każdy pasjonat fotografii. Niestety soczewki w niektórych konstrukcjach żółkną, ale to nie powód, by od razu odrzucać taki sprzęt. Sposób na usunięcie zabarwienia jest dziecinnie prosty.

Przez lata zabawy fotografią, przerobiłem mnóstwo starych obiektywów. O ile te, które miały popękane lub starte powłoki odrzucałem, tak te z zżółkniętym szkłem starałem się odratować. Problem dotyczy głównie starych obiektywów, których optyka była wzbogacana małą ilością radioaktywnego toru. Wskutek utleniania się powstawały wewnątrz żółto-brązowe plamy.

Po to, by zlikwidować żółte zabarwienie ze szkieł wystarczy… wystawić je na mocne słońce! Tak, zgadza się – nie trzeba ich rozkręcać, czyścić ani wymieniać soczewek. Światło ultrafioletowe ma zbawienną moc dla starych obiektywów. O ile ten proces w świetle naturalnym może trwać nawet kilka dni, tak korzystając z lampy UV można go znacznie przyspieszyć, co pokazał na filmiku Mathieu Stern.

How to Remove Yellow Tint from vintage Lens (FAST & EASY)

Obiektywem, który fotograf chciał uratować był Super-Takumar 50 mm f/1.4 – bardzo popularne standardowe szkło stałoogniskowe z gwintem mocowania M42. Można je kupić za grosze i cieszyć się przez długie lata z przyjemnego obrazka. W przypadku Mathieu, zabarwienie było naprawdę mocne.

Po to, by zlikwidować plamę, Stern wsadził obiektyw do pudełka, nad nim zawiesił tanią lampkę UV na statywie, a pod spodem umieścił zwierciadło, by odbijało promienie. Po 10 godzinach odwrócił obiektyw, by naświetlać drugą stronę. Cały proces odbył się praktycznie bez wkładu fotografa, bo magia światła zrobiła swoje.

420597456163067720
© © Mathieu Stern

Na przykładowych zdjęciach przed i po prostej naprawie widać ogromną różnice. Pierwsze zdjęcie jest silnie zabarwione na żółto, natomiast drugie cechuje się nasyconymi, naturalnymi barwami. Prosto, szybko i bez trudu!

Jeśli macie kilka obiektywów do odżółcenia, warto pomyśleć o podłużnym panelu UV, dzięki któremu oświetlicie je na raz. W ten sposób znacznie przyspieszycie proces. Uważajcie jednak, by nie wystawiać skóry na zbyt długie działanie promieni UV, ponieważ jest ono szkodliwe w nadmiarze.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)