Jak w prosty sposób wykonać efektowne zdjęcie auta?

Jak w prosty sposób wykonać efektowne zdjęcie auta?

© Sebastian Tuszyński
© Sebastian Tuszyński
Sebastian Tuszyński
03.02.2014 19:13, aktualizacja: 26.07.2022 20:03

W dzisiejszym poradniku pokaże wam jak efektownie sfotografować auto „stojące w miejscu”.

Warto pamiętać.

Zanim jednak przejdziemy do konkretów warto pamiętać o kilku szczegółach, które ułatwią nam fotografię auta.

Po pierwsze zadbajmy o to by auto było czyste, najlepiej przed sesją udać się na myjnie bezdotykową i dokładnie umyć naszego pupila.

Kolejną rzeczą o której warto pamiętać jest filtr polaryzacyjny. Dzięki niemu zredukujemy częściowo odbicia powstałe na karoserii samochodu, a także kolory zdjęcia będą bardziej nasycone.

Ważnym elementem jest także otoczenie gdzie fotografujemy samochód, nowe samochody dobrze prezentują się na tle nowoczesnych budowli, natomiast stare auta dobrze wyglądają na tle zabytkowych budowli, ale reguły są po to by je łamać.

© Sebastian Tuszyński
© Sebastian Tuszyński

Sprzęt.

W tego typu fotografii, najlepiej stosować obiektywy szerokokątne typu 17-55mm, jeśli fotografujemy na dużej przestrzeni możemy się też pokusić o obiektyw 70-200mm, wszystko zależy od tego jaki kadr chcemy uzyskać. Co do aparatu nie musimy mieć profesjonalnej lustrzanki z najwyższej półki, wystarczy najprostsza. Jeżeli zamierzamy fotografować wieczorem, warto pomyśleć by zabrać ze sobą statyw. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z dłuższych czasów naświetlania bez obawy o to, że zdjęcie wyjdzie poruszone.

Miejsce.

Na samym początku wspomniałem o miejscu jak dopasować je do auta, warto również pamiętać by miejsce gwarantowało również „czystość” kadru, by nie zawierał zbędnych rzeczy typu, znaki, prace drogowe itp. Najprościej mówiąc dobierzemy miejsce tak by nie odwracało ono uwagi od samochodu.

© Sebastian Tuszyński
© Sebastian Tuszyński

Kadrowanie.

Podstawowe kadry jakie powinniśmy wykonać to ujęcie z przodu, z tyłu, część boczna z częścią przednią, oraz część boczna z częścią tylnią. Pamiętajcie również by nie fotografować cały czas z pozycji stojącej, warto czasem jest przykucnąć i zrobić zdjęcie z poziomu reflektora by nadać dynamiki zdjęciu. Gdy wykonamy podstawowe ujęcia, warto po eksperymentować , zrobić zdjęcia z góry, skupić się na detalach, wnętrzu itp.

Żeby odpowiednio sfotografować wnętrze dobrze jest ustawić auto w odpowiednio jasnym miejscu by wnętrze było odpowiednio doświetlone. Jeśli chcemy robić zdjęcia wnętrza, warto "zapalić" auto by wszystkie zegary były podświetlone, na zdjęciu będzie wyglądało to efektowniej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)