Jak wybrać najlepszą kartę SD do aparatu? Wyjaśniamy oznaczenia

Fotografowanie i filmowanie wymaga odpowiedniej karty do zapisywania danych. Tylko jak ją wybrać? Wyjaśniamy tajemnicze oznaczenia, które znajdziecie na różnych rodzajach nośników. Z pozoru są do siebie podobne - nic bardziej mylnego!

Jak wybrać najlepszą kartę SD do aparatu? Wyjaśniamy oznaczenia
Anna Rymsza

Jakie oznaczenia są na karcie SD?

Na etykiecie karty SD znajduje się sporo informacji o jej prędkości działania i wydajności w różnych zastosowaniach. Zależnie od typu karty, znajdziesz na niej różne oznaczenia:

Różne oznaczenia na dwóch kartach SDHC
Różne oznaczenia na dwóch kartach SDHC
  1. Pojemność – Podstawowy parametr karty pamięci mówi, ile danych można na niej zapisać. Uprzedzam jednak, że po włożeniu karty do gniazda, wskazywana przez system operacyjny pojemność będzie minimalnie mniejsza. Nie ma tu żadnego oszustwa – komputer liczy bajty inaczej niż człowiek. Dla człowieka kilobajt to tysiąc bajtów, a dla komputera liczącego w systemie dwójkowym to 1024 bajty.
  2. Prędkość – Maksymalna prędkość odczytu danych z karty, podana w sposób przyjazny kupującemu. Producenci podają tu prędkość szczytową, by pochwalić się jak najwyższą liczbą.
  3. V, czyli prędkość stałego zapisu – Kategoria prędkości stałego zapisu, kojarzona z filmami. Na niektórych kartach jest oznaczona filmowym \klapsem.
  4. Format karty – Rodzina kart SD obejmuje różne formaty, zależnie od pojemności i możliwości. Z zewnątrz karty wyglądają tak samo.
  5. Kategoria szyny – Kategoria połączenia karty, co także ma wpływ na prędkość i możliwość zastosowania jej w różnych urządzeniach. Szynę można odróżnić po układzie złączy na karcie.
  6. Kategoria prędkości zapisu C – Starsze oznaczenie prędkości stałego zapisu.
  7. Kategoria prędkości zapisu U – Kategoria prędkości według nowszego standardu U, przeznaczonego dla kart** UHS**. Często występuje razem z C.

Ponadto na kartach pamięci można spotkać też oznaczenia prędkości odczytu X (na przykład X600). Wskazują one prędkość odczytu w porównaniu do płyt CD.

Jakie są formaty kart SD?

Obie karty widoczne powyżej są w formacje SDHC, ale to nie jedyny format. Warto zwrócić na to uwagę przy wybieraniu karty dla konkretnego aparatu czy kamery. Możliwość pracy z danym formatem zależy od standardu gniazda w urządzeniu.

  • SD (Secure Digital) – maksymalna pojemność wynosi 2 GB
  • SDHC (Secure Digital High Capacity) – nowsze karty, maksymalna pojemność wynosi 32 GB
  • SDXC (Secure Digital Extended Capacity) – najnowsze karty, maksymalna pojemność może wynosić nawet 2 TB

Wizualnie karty te niczym się nie różnią. Po układzie złotych złączy można za to odróżnić karty z szyną połączeniową UHS-I i UHSD-II. UHS-I ma wszystkie złącza w jednym rzędzie, UHS-II zaś mają 17 pinów w dwóch rzędach. Łączność UHS mają karty SDHC i SDXC.

Prędkość odczytu danych z karty UHS-I sięga 104 MB/s. Przy połączeniu UHS-II może dojść do 312 MB/s.

Do tego dochodzi oczywiście rozmiar karty – do smartfonów, przenośnych głośników i mniejszych urządzeń zwykle wkłada się karty w formacie microSD, do aparatów i kamer pełnowymiarowe SD. Istnieją jeszcze karty miniSD, ale ostatni raz widziałam taką, gdy używałam Nokii 6288.

Karty SD i karta microSD SDXC
Karty SD i karta microSD SDXC

Co oznaczają wartości na karcie SD?

Po pojemności karty najważniejszym parametrem jest prędkość zapisu i prędkość odczytu. Producenci zapisują te dane na wiele sposobów, by trafić do różnych typów klientów – zupełnie inne potrzeby ma filmowiec z profesjonalną kamerą i fotograf-amator.

Oznaczenie prędkości X jako punkt odniesienia przyjmuje prędkość odczytu płyty CD. To standard stary i dziś już niewystarczający – prędkości kart znacząco wzrosły, a płyty CD są używane coraz rzadziej. Jeśli jednak masz pod ręką starą kartę z oznaczeniem X i liczbą, oznacza to wielokrotność prędkości 150 KB/s. Oto kilka przykładów:

  • X100 to prędkość odczytu równa 15 MB/s
  • X400 to prędkość odczytu równa 60 MB/s
  • X600 to prędkość odczytu równa 90 MB/s

Kategoria prędkości C to nieco nowszy standard oznaczania kart SD, informujący o minimalnej prędkości stałego zapisu. Liczba wpisana w literę C oznacza:

  • 2 – minimum 2 MB/s
  • 4 – minumum 4 MB/s
  • 6 – minimum 6 MB/s
  • 10 – minimum 10 MB/s

Kategoria U (UHS) jest używana do oznaczania klasy prędkości zapisu danych na kartach z szyną UHS – wykorzystujących nowy typ połączenia, umożliwiający uzyskanie wyższych prędkości pracy. Ich wartości to:

  • 1 – minimum 10 MB/s
  • 3 – minimum 30 MB/s

Kategoria V to najnowszy sposób oznaczania minimalnej prędkości ciągłego zapisu, przeznaczony głównie dla filmowców. Im wyższa cyfra, tym szybszy zapis zapewnia karta, więc można kręcić w wyższej rozdzielczości.

  • V6 – zapis 6 MB/s
  • V10 – zapis 10 MB/s
  • V30 – zapis 30 MB/s
  • V60 – zapis 60 MB/s

Zapewne zauważyłeś, że oznaczenia występują na kartach w grupach i niektóre wartości się pokrywają.

Tabela informuje też o rozdzielczości wideo, jaką można spokojnie nagrywać na tych kartach
Tabela informuje też o rozdzielczości wideo, jaką można spokojnie nagrywać na tych kartach

Jaka karta jest najlepsza? Do filmowania w wyższej rozdzielczości warto sięgnąć po kartę wysokiej klasy V. Podobna karta sprawdzi się w aparacie przy fotografowaniu seriami i z wieloma ekspozycjami na potrzeby HDR. Z szybką kartą nie musisz czekać między seriami, aż pliki zostaną zapisane.

Jeśli twój aparat ma już kilka lat na karku, zwróć uwagę na obsługiwany format karty. Taki sprzęt zwykle może obsługiwać tylko karty SDHC o pojemności do 32 GB.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)