Jak wygląda matryca o rozdzielczości 268 milionów pikseli?

Jak wygląda matryca o rozdzielczości 268 milionów pikseli?

OmegaCam
OmegaCam
Jacek Siwko
18.06.2011 15:00, aktualizacja: 01.08.2022 14:37

Zastanawialiście się kiedyś, czym najlepiej byłoby fotografować niebo? Zobaczcie aparat, który idealnie się do tego nadaje. Oto OmegaCAM z matrycą o rozdzielczości 268 milionów pikseli. Waży jedynie 771 kilogramów. Idealny na niedzielny spacer :)

OmegaCAM to aparat znajdujący się w środku teleskopu o wysokości 2,6 mera. Jest to najnowsza inwestycja ESO - European Southern Observatory, służąca do szybkiego i dokładnego wykonywania map nieba. Sensor aparatu składa się z 32 osobnych matryc CCD. Wynik pracy aparatu możecie zobaczyć poniżej.

fot. ESO
fot. ESO
Pierwsze opublikowane zdjęcie pokazuje spektakularny rejon gwiazdotwórczy Messier 17, znany także jako mgławica Omega albo mgławica Łabędź, w sposób w jaki nie był widziany do tej pory. Ten widowiskowy obszar gazu, pyłu i gorących, młodych gwiazd, znajduje się w sercu Drogi Mlecznej w gwiazdozbiorze Strzelca. Pole widzenia VST jest tak duże, że cała mgławica, włącznie z jej słabszymi partiami zewnętrznymi, została uchwycona w świetnej ostrości na całym zdjęciu.

Aparat jak i teleskop VST to wynik międzynarodowej współpracy europejskich inżynierów. Obserwatorium, w którym umieszczono OmegaCam znajduje się w Paranal na pustyni Atakama w północnym Chile. O umieszczeniu teleskopu w Chile zadecydowała doskonała widoczność nieba co korzystnie wpływa na możliwość wykonywania niesamowitych ujęć nieba.

Poniżej prezentujemy zdjęcia aparatu. Ciekawe, czy Wam się spodoba :)

OmegaCam
OmegaCam
OmegaCam
OmegaCam
OmegaCam
OmegaCam

Źródło: PETAPIXEL.COM

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)