Jak wygląda Słońce naprawdę? Ten film poklatkowy pokazuje życie gwiazdy

Jak wygląda Słońce naprawdę? Ten film poklatkowy pokazuje życie gwiazdy
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

17.11.2021 09:34, aktual.: 17.11.2021 10:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Życie gwiazdy? Spokojnie, nie chodzi o celebrytów, a o Słońce. Dzięki blisko 80 000 zdjęć, powstał ten niesamowity film poklatkowy, pokazujący zaledwie miesiąc aktywności gwiazdy. Wszystkie zostały zarejestrowane przez SDO, czyli Obserwatorium Dynamiki Słońca, należące do NASA.

Obserwatorium Dynamiki Słońca (Solar Dynamics Obserwatory) jest satelitą naukowym, wystrzelonym przez NASA w 2010 roku. Jego misja polega na badaniu procesów zachodzących na powierzchni Słońca oraz poznaniu właściwości jego pola magnetycznego. Początkowo badania w ramach programu Living with a Star (ang. Żyjąc z gwiazdą), miały trwać jedynie pięć lat.

SDO znajduje się na orbicie geosynchronicznej i jest nachylony względem równika pod kątem 28,5 stopnia, dzięki czemu jest w stanie obserwować Słońce niemal cały czas. Zasilanie satelity oparte jest na panelach fotowoltaicznych, które mają powierzchnię 6,5 metra kwadratowego i generują nawet do 1540 watów energii elektrycznej.

One Month of SUN - Remastered | 4K

Do obserwacji Słońca SDO wykorzystuje: zestaw AIA do obrazowania atmosfery, przyrząd HMI do obrazowania heliosejsmologicznego i magnetycznego oraz EVE do pomiaru zmienności skrajnego ultrafioletu.

Na podstawie obrazów przesłanych do NASA Sean Doran mógł zrobić timelapse, który trwa aż 44 minuty. Łącznie wszystkich grafik było 78 846. Każda z pojedynczych klatek jest inna, dzięki czemu można zaobserwować to, co dzieje się na powierzchni Słońca oraz wokół niego. Dzięki takiej ilości materiału, Doran mógł płynnie pokazać, jak wygląda miesiąc z życia głównej gwiazdy naszego układu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)