Jak wygląda wystawa dla niewidomych? Tak odbierają sztukę

Jak wygląda wystawa dla niewidomych? Tak odbierają sztukę
Źródło zdjęć: © © Eva Plevier / Reuters via Forum
Marcin Watemborski

18.08.2021 11:57, aktual.: 26.07.2022 14:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niewidomi nie mają możliwości podziwiania sztuk wizualnych, a na pewno nie w konwencjonalny sposób. Muzeum w Utrecht postanowiło jednak zorganizować wystawę kierowaną bezpośrednio do tej grupy ludzi. Zobacz, jak umożliwiono im postrzeganie sztuki.

Artysta Jasper Udink ten Cate połączył siły z Jeroenem Prinsem, by móc pokazać swoją sztukę osobom niewidomym. Oczywiście nie było to możliwe wzrokowo, więc obaj twórcy skoncentrowali się na sensoryce.

Zdjęcia z Centraal Museum w holenderskim Utrecht pokazują ekspozycję o nazwie The Blind Spot (ang. Ślepy punkt). Każdy z obrazów Jaspera Udinka został zestawiony z przedstawieniem go na potrzeby osób niewidomych. Po lewej stronie możemy zobaczyć obraz takim, jaki jest, a po prawej instalację na wzór sensorycznej transkrypcji dzieła.

Obraz
© © Eva Plevier / Reuters via Forum

Specyficzne konstrukcje nie opierają się jedynie na dotyku, ale również na zapachu. Obraz po lewej stronie umożliwi odczucie jego faktury, by niewidomy mógł ją odczuć i sobie wyobrazić, natomiast instalacje po prawej są modelem obrazu z odpowiednim umiejscowieniem przedmiotów połączonych z zapachem. W ten sposób odwiedzający mogą doświadczyć dzieł – taka wielozmysłowa stymulacja mózgu jest zdecydowanie bogatsza niż tylko patrzenie.

To świetny sposób na dotarcie ze sztuką nie tylko do osób niewidomych. Ta forma wystawy mogłaby sprawdzić się w przypadku fotografii – spotęgowanie wrażeń wizualnych pobudzeniem innych zmysłów pozwoliłoby wejść na znacznie wyższy poziom połączenia i odczuwania danego dzieła. Takie wystawy z resztą już powstały, lecz nie są aż tak popularne.

Obraz
© © Eva Plevier / Reuters via Forum

Przykładem multisensoryki w fotografii jest dawna ekspozycja cyklu o lesie Aokigahara autorstwa Tomasza Lazara. Artysta zaplanował wystawę tak, że zdjęcia były otoczone odpowiednim światłem i przedmiotami – każde było zaprezentowane na bazie scenki przypominającej las, a całości dopełniał zapach ściółki leśnej.

Obraz
© © Eva Plevier / Reuters via Forum
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także